Rezultate te kerkimit per termin: +Gjykats +Kushtetuese

Total: 227
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:27.943Z

Presidenca mbyll dosjet për Kushtetuesen

Kandidatt e rinj nuk kan punuar para viteve ‘90. Dekretimi, m 6 shtator Javn e fundit t muajit gusht, Presidenca do t rihap dosjet pr zgjedhjen e antarve t Gjykats Kushtetuese. Pas dats 25 gusht, Presidenca do t przgjedh 10 kandidatt potencial pr t zvendsuar 4 mandatet, t cilat aktualisht jan

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:05.350Z

Vendimi zyrtar i Kushtetueses: Gjyqtarët tanë të mbajnë makinat

Argumenti i Kushtetueses: Makinat mbrojnë jetën e gjyqtarëve Pavarsisht vendimit t qeveris q do zyrtar i shtetit t dorzoj makinat zyrtare, Gjykata Kushtetuese u dha dje t drejt gjyqtarve q t’i mbajn ato. Kushtetuesja zbardhi vendimin pr mos heqjen e makinave pr gjyqtart.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:18.940Z

Padia për ligjin Antimafia, kundërargumentet në Kushtetuese

Gjykata: Neni 17 lejon kufizimin e të drejtave për interesa publike Gjykata Kushtetuese ka marr sot n shqyrtim ankimin e Komitetit Shqiptar t Helsinkit, i cili krkon shfuqizimin e ligjit "Pr parandalimin dhe goditjen e krimit t organizuar" i njohur ndryshe si ligji “Antima

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:23.408Z

PD-ja, akuzon Presidentin: Ka shkelur Kushtetutën

Halimi: Kuvendi, seancë urgjente për emërimin e kryetarit Mazhoranca e djatht akuzoi dje kreun e shtetit, Bamir Topi, pr shkeljen m t rnd t ktyre kohve t fundit t ligjit themeltar t shtetit. Shkak pr kt prplasje, q ka n thelb Kushtetutn e vendit, shtpikrisht mosdekretimi brend

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:23.317Z

Presidenti: Dekreti për kreun e Kushtetueses në vjeshtë

Emrimi i ri i kreut t Gjykats Kushtetuese ka prplasur mazhorancn dhe institucionin e Presidentit. Menjher pas deklarats snga deputeti demokrat Eduart Halimi, i cili akuzoi kreun e shtetit pr shkelje t rnd t ligjit themeltar t shtetit, duke mos dekretuar brenda afateve kryetarin e ri t Gjykats Kusht

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.446Z

Presidenti Topi dekreton tre gjyqtarët e Kushtetueses

Presidenti i Republiks Bamir Topi emroi 3 antart e rinj t Gjykats Kushtetuese. Sipas zyrs s shtypit pran Presidencs, Kreu i Shtetit dekretoi emrimin e gjytarve Altina Xhoxhaj, Bashkim Dedja dhe Vangjel Kosta, si antar t Gjykats Kushtetuese. N baz t prcaktimeve kushtetuese dhe ligjore, gjyqtart e Gjy

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:39.348Z

Gjata: Komisionit të Venecias mund ti drejtohet vetëm Topalli

Ish-kreu i Gjykats Kushtetuese Ish-kryetari i Gjykats Kushtetuese, Rustem Gjata, thot se Kryetarja e Kuvendit ka atributin e vetm pr t dorzuar krkesn pr flett e votimit. Gjata sqaron se mungesa e besimit n Gjykatn Kushtetuese do t habis ekspertt ndrkombtar, duke rrezikuar n kt mnyr marrjen n konsid

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama