Rezultate te kerkimit per termin: +Gonxhe +Bojaxhiu

Meta: total 247 / total_found 247 / time 0.000 / keyword[0] gonxhe / docs[0] 660 / hits[0] 889 / keyword[1] bojaxhiu / docs[1] 587 / hits[1] 841 /
No Pic available
  • 2016-10-17

Ku gaboi Rama në Beograd

Nga Enver Robelli Çfarë fundjave! Duket se analistët, por edhe banalistët dhe kalemxhinjtë e Tiranës dhe Prishtinës nuk dolën as në mal, as në fushë, as në plazh për tu shplodhur që nga e premtja. Mbetën të ngjitur për tastiera duke ofenduar njëri-tjetrin. Ndonëse askush gjatë k

SHËN TEREZA DHE SHËN RUGOVA
  • 2016-09-07

SHËN TEREZA DHE SHËN RUGOVA

Fadil Lepaja Titulli mund të duket provokues por ideja nuk ishte të tingëllojë ashtu. Megjithatë është provokues. Në fakt krejt kjo filloi të artikulohet si ide për kolumnen time të radhës kur lexova një postim në Facebook, i cili shtronte pyetjen hipotetike nëse do e përjetojë ndok

No Pic available
  • 2016-09-07

Gonxhe Bojaxhiu, e shenjta Terezë

Sa herë që etërit e Selisë së Shenjtë iu drejtoheshin besimtarëve me rastin e Krishtlindjeve, çasti më i bukur ishte kur vinte radha që në gjuhën shqipe të shqiptohej urimi: "Për shumë mot Krishtlindjet". Më 4 shtator 2016 në sheshin e Shën Pjerit në Vatikan ishin mbledhur rret

Shenjat në Tokën e së Shenjtës
  • 2016-09-06

Shenjat në Tokën e së Shenjtës

GRIDA DUMA Një dorë me gishta të vegjël, paksa të rrudhur, e mbledhur grusht, që hapet butësisht para zë- dhënësit të Vatikanit me një zë që shoqëron hapjen e që shqipton: "Ti e ke bërë për mua". Nënë Tereza, ndërsa numëron pesë fjalët me pesë gishtat e dorës thekson shk

Historia e Nënë Terezës nëpërmjet fotove
  • 2016-09-06

Historia e Nënë Terezës nëpërmjet fotove

Nga Ballkani në Kalkutë: rrugëtimi drejt shenjtërimit 1910 -Anjeza Gonxhe Bojaxhiu, që më pas do të thërritej Nënë Tereza, lindi me 26 gusht në Shkup të Maqedonisë së sotme (atëherë ishte perandori e osmanëve), nga prindër shqiptarë. 1928  -U pranua nga Motrat e Loretos. Shkon n

NËSE VËRTET DUAM TË DASHUROJMË,  DUHET TË MËSOJMË SI TË FALIM!
  • 2016-09-05

NËSE VËRTET DUAM TË DASHUROJMË, DUHET TË MËSOJMË SI TË FALIM!

Lis Bukuroca Nënë Tereza nuk ka nevojë më për botën, por bota ka nevojë të madhe për mirësinë e saj. E dimë të gjithë se sa vështirë është të qëndrohet një gjysmë ore në spital pranë një të sëmuri, por asnjëri nuk dimë çfarë domethënë të kalohet tërë jeta pranë t

No Pic available
  • 2016-09-04

Nënë Tereza sot e Shenjtë: Një jetë në shërbim të të varfërve

Nëntëmbëdhjetë vjet pas vdekjes, Nënë Tereza do të shenjtërohet sot nga Papa Françesku në Vatikan. Ajo do të thirret Shën Tereza, një titull ky i merituar për një shqiptare që gjithë jetën e saj e vuri në shërbim të të varfërve, jetimëve dhe të sëmurëve. Në ceremonitë e