Rezultate te kerkimit per termin: +Hasan +Prishtina

Total: 1085
No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:46.722Z

Si u vra Hasan Prishtina në Selanik

Sot mbushën 79 vjet nga vrasja mizore e atdhetarit të kombit shqiptar dhe ish-kryeministrit të Shqipërisë, Hasan Prishtina.Në vazhdim po e botojmë të plotë një studim të profesor Arben Llalla, për rrethanat e vrasjes së Hasan Prishtinës.Më 13 gusht u mbushën 79 vjet që nga data e 13

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:55.069Z

"Hasan Prishtina" në Shkup, reagojnë maqedonasit

Më 14 tetor do të vendoset busti i heroit shqiptar Hasan Prishtina në një nga pjesët qendrore të Shkupit. Projekti realizohet nga komuna e Çairit me një donacion të familjes Prishtina përmes Mehmet Prishtinës. Përmendorja 5 metra do t&eu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:05.624Z

Berisha: Hasan Prishtina, arkitekt i Shqipërisë etnike

24-11-2012 / Gazeta 55 Përurohet monumenti kushtuar patriotit të lirisë dhe pavarësisë. Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga: “Punoi për ta bërë Shqipërinë shtet të lirë” Përmes një ceremonie të ve&cc

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:52.217Z

Universiteti i Prishtinës merr emrin “Hasan Prishtina”

29-09-2012 / Gazeta 55 Bordi drejtues i Universitetit të Prishtinës, në mbledhjen e së premtes, ka marrë vendim që Universiteti i Prishtinës do të quhet “Universiteti Hasan Prishtina”. Vendimi i Bordit është marrë me propozim t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:41.906Z

Sulmoi Ismail Qemalin, Hasan Prishtina i kërkoi dyluftim deputetit turko-arab

Në Përvjetorin e 106-të të Pavarësisë, vëmendja është zhvendosur tek figurat që shkruan historinë e Shqipërisë dhe i qëndruan përkrah Ismail Qemalit, për të siguruar shkëputjen nga Perandoria Osmane në vitin 1912. Dhe një nga figurat më të shquara të kësaj epoke ka qenë pady

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:23.000Z

Një shkollë e madhe për nxënësit e "Hasan Prishtina"-s

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Edi Rama, ka përuruar dje shkollën e rikonstruktuar, "Hasan Prishtina", e cila i kushtoi bashkisë 748 mijë euro. Ai u shpreh se "është kënaqësi të shohim të kurorëzuar një përpjekje të përbashkët për rindërtimin me themel të shkollës ‘Hasan Prisht

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:05.376Z

Perurohet monumenti kushtuar patriotit luftetarit dhe demokratit Hasan Prishtina

Është përuruar sot përmes një ceremonie të veçantë busti i Hasan Prishtinës. Në këtë ceremoni ishin të pranishëm personalitete të lartë të vendit dhe Kosovës. Në fjalën e mbajtur gjatë kët

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama