Rezultate te kerkimit per termin: +Hasan +Prishtina

Total: 1085
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.613Z

William Walker nderohet me çmimin Hasan Prishtina

Çmimi Hasan Prishtina do ti jepet diplomatit e humanistit amerikan William Walker. Në një ceremoni që u organizua dje në Pejë, me rastin e 20-vjetorit të themelimit, shoqata për kthimin e shqiptarëve të shpërngulur nga trojet e veta këtë viti i dha këtë çmim Walkerit. Ky humanis

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:21.903Z

Bashkia, përfundon rikonstruksioni i shkollës “Hasan Prishtina”

Shkolla 9-vjeçare “Hasan Prishtina” është rikonstruktuar në mënyrë të plotë. Kështu, kanë përfunduar punimet dhe është bërë shtesë anësore për të shtuar ambientet e shkollës. Këtë shkollë e frekuentojnë rreth 1200 nxënës dhe objekti ekzistues nuk i plotësonte kushtet

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:20.531Z

Rivarrimi i Hasan Prishtines

Familjarët e patritotit dhe ish-kryeministrit Hasan Prishtina, të mbështetur edhe nga një grup intelektualësh nga Kosova, Maqedonia dhe Shqipëria i kanë dërguar një letër presidentit të Republikës, Bujar Nishani, duke i kërkuar rivarro

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:34.167Z

Kujtimet e Hasan Prishtinës

Tue lanë botimin e nji libri ma të plotë për atë herë kur kam me pasë në dorë dokumentat qi përkasin kryengritjes shqiptare të vjetit 1912, të cilat më gjinden në Stambollë e Kosovë; tash për tash, po e shoh të nevojshme vetëm me qitë kët broshurë me qëllim për me ndritsue pj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:55.055Z

Dokumente mbi Hasan Prishtinën

“Veprimtaria atdhetare e Hasan Prishtinës (Dokumente)” titullohet libri më i ri që i kushtohet kësaj figure e që u promovua të dielën në Shkup.Të dielën, në Qendrën Kulturore Informative në Shkup, u promovua libri me dokumente “Veprimtaria atdhetare e Hasan Prishtinës

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:29.198Z

Hasan Prishtina në vitin 1912 për gazetën gjermane: Shqipëria, sipas modelit zviceran

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të dielën e 4 gushtit 1912, bisedën e zhvilluar në kryeqytetin e Kosovës mes Hasan Prishtinës dhe korrespondentit gjerman të “Vossiche Zeitung”, në lidhje me situatën e Shqipërisë, e cila gjendej as

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:57.026Z

Largohet tabela e shkollës Hasan Prishtina në Çair!

Tabela e shkollës fillore Hasan Prishtina në Çair, ish shkolla Cvetan Dimov, është larguar me urdhër të drejtoreshës, njofton Alsat-M. Nuk dihen arsyet se pse në vend që të zyrtarizohen emrat e shkollave, hiqen tabelat e tyre. Më s

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama