Rezultate te kerkimit per termin: +Hoti

Meta: total 1000 / total_found 4723 / time 0.002 / keyword[0] hoti / docs[0] 4723 / hits[0] 7975 /
Kur Hodo bej Sokoli shpallte Pavarësinë e Shqipërisë në Shkodër më 19 prill 1880
  • 2017-11-01

Kur Hodo bej Sokoli shpallte Pavarësinë e Shqipërisë në Shkodër më 19 prill 1880

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, Le Temps, ka botuar, të martën e 11 majit 1880, në faqen n°2, letrën kurioze, të botuar pak kohë më parë në gazetën austriake, Tageblatt, në lidhje me fjalimin e kolonelit shqiptar, Hodo Sokolit, të mbajtur gjatë shpalljes së pavarësisë s

No Pic available
  • 2017-10-31

Dialogu serb për Kosovën, zhveshje nga mitet, apo përpjekje për ndarje?

Ndonëse dialogu i brendshëm i Serbisë për Kosovën, është çështje e brendshme e shtetit serb, megjithatë, nëse ai ka për qëllim zhveshjen nga miti serb për Kosovën, atëherë kjo do të ndikojë tek vet shoqëria serbe, gjë që mund të reflektojë në lehtësimin e komunikimit ndërm

No Pic available
  • 2017-10-28

Rexhep Hoti prezanton në Tiranë Ndëshkimi i kujtimeve

Prezantimi I librit më të ri Ndëshkimi i kujtimeve I poetit Rexhep Hoti, një personazh I njohur në jetën politike dhe kulturore në Kosovë, në Instalacionin Reja në Tiranë, u kthye në një mbrëmje kulturore mbi raportet letrare mes Tiranës dhe Prishtinës. Për shkrimtaren Diana Culi, z

Shpallet Mësuesja e Vitit, ngrini dorën nëse e njihni
  • 2017-10-08

Shpallet Mësuesja e Vitit, ngrini dorën nëse e njihni

Jemi mësuar me çmime në fusha me një publik të madh dhe impakt të gjerë, por në të vërtetë pak profesione kanë aq ndikim në jetën e të tjerëve sesa mësuesia. Tashmë një çmim është vendosur në Shqipëri për të vlerësuar “Mësuesen e Vitit”, e cila do të

No Pic available
  • 2017-10-08

Bora kap të papërgatitur banorët e turistët në Kelmend

Ndodh rrallë që dëbora të trokasë që në ditët e para të tetorit në zonën e Kelmendit. Por këtë herë ajo ka vendosur të vijë më shpejt dhe i ka çuditur jo pak vendasit, të cilët janë ende duke sistemuar bazën ushqimore për vete, por edhe gjënë e gjallë, përpara një dimri t

No Pic available
  • 2017-10-06

Dhurata Myrtollari nga Kushtrimi i Lirisë shpallet Mësuesja e vitit

Dhurata Myrtollari nga shkolla “Kushtrimi i Lirisë” në Tiranë është përzgjedhur si Mësuesja e Vitit në rang kombëtar. Mësuesi i vitit dhe fitues në kategorinë e mësimdhënies është Dhurata Myrtollari. Në ceremoninë e dorëzimit të çmimit, Ministrja e Arsimit Lindita Ni

No Pic available
  • 2017-09-25

Të shtëna me armë zjarri ndaj një patrulle kufitare në veri të Kosovës

Policia e Kosovës ka konfirmuar se mbrëmë, rreth orës 23:45, persona ende të panjohur kanë shtënë me armë zjarri në drejtim të patrullës policore kufitare në fshatin Banjë të komunës së Zubin Potokut. Besim Hoti, zëvendësdrejtori i policisë rajonale për veriun e Mitrovicës i ka

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama