Rezultate te kerkimit per termin: +Indeksin

Meta: total 1000 / total_found 1421 / time 0.000 / keyword[0] indeksin / docs[0] 1421 / hits[0] 1832 /
Deputetët që kërkojnë lavdinë e arkitektëve të diktaturës
  • 2016-07-15

Deputetët që kërkojnë lavdinë e arkitektëve të diktaturës

ROMEO GURAKUQI Ka disa ditë që një grup de putetësh (më ngjajnë të ekstremit marksist, kamufluar socialistë) të Parlamentit të Shqipërisë kanë hartuar një projekt për rindërtimin e një Instituti për Studimin e Kujtesës së Luftës së Dytë Botërore, me mbështetjen e organiza

Shqipëria, ndër vendet me nivelin më të lartë të ndotjes së ajrit
  • 2016-07-13

Shqipëria, ndër vendet me nivelin më të lartë të ndotjes së ajrit

Shqipëria është një ndër vendet me cilësinë e ajrit më të më ndotur. Një nga faqet e njohura për statistikat Numbeo.com tregon se indeksi i ndotjes sipas të dhënave të Qershorit 2016 ishte 76.4 pikë. Kjo shifër na rendit në vendin e 28-të nga 108 vende që janë marë në shqyr

No Pic available
  • 2016-07-11

Kosto e jetesës në botë, Tirana mbetet më e shtrenjta në rajon

Jetesa në kryeqytetin shqiptar, një të huaji i kushton më shumë se në Maqedoni, Serbi e Bosnjë. Ndonëse Shqipëria renditet ndër 20 qytetet më të lira në botë, sërish ajo mbetet më e shtrenjta në rajon. Të dhënat jepen në Indeksin e Kostos së Jetesës 2016, publikuar së fundmi n

Kosto e jetesës 2016, Tirana mbetet më e shtrenjta në rajon
  • 2016-07-11

Kosto e jetesës 2016, Tirana mbetet më e shtrenjta në rajon

Jetesa në kryeqytetin shqiptar, një të huaji i kushton më shumë se në Maqedoni, Serbi e Bosnjë. Ndonëse Shqipëria renditet ndër 20 qytetet më të lira në botë, sërish ajo mbetet më e shtrenjta në rajon. Të dhënat jepen në Indeksin e Kostos së Jetesës 2016, publikuar së fundm

Pleqëria: Të kapur në flagrancë! Brenda 10 vitesh, Shqipëria do vuajë kostot e larta të plakjes dhe pakësimit të popullsisë
  • 2016-07-10

Pleqëria: Të kapur në flagrancë! Brenda 10 vitesh, Shqipëria do vuajë kostot e larta të plakjes dhe pakësimit të popullsisë

Nga Blerina Hoxha, Monitor Brenda 10 vitesh, Shqipëria pritet të vuajë kostot e larta të plakjes dhe pakësimit të popullsisë, teksa institucionet janë të vonuara dhe nuk po marrin masa për parandalimin e fenomenit. Numri i pensionistëve në vitin 2015 u rrit me 15 mijë persona, ndërs

Bien shitjet e qendrave, rriten ato të dyqaneve të vogla
  • 2016-07-07

Bien shitjet e qendrave, rriten ato të dyqaneve të vogla

Kriza nga konsumi Të dhënat zyrtare të INSTAT flasin për një gjallërim të shitjeve me pakicë në tremujorin e parë 2016, megjithatë është e vështirë të vlerësohet rritja reale për shkak të raportimit më të lartë të dyqaneve të vogla të paspecializuara, si rrjedhojë e aksioni

Raporti Global: Shqipëria, në zonën e rrezikut të obezitetit
  • 2016-06-21

Raporti Global: Shqipëria, në zonën e rrezikut të obezitetit

Raporti Global i të Ushqyerit për vitin 2016 nxjerr në pah se 44 për qind e vendeve po përjetojnë nivele shumë serioze si të kequshqyerjes, ashtu edhe të obezitetit. Sipas raportit, kjo nënkupton se një në tre persona vuan nga kequshqyerja në njëfarë forme, qoftë kjo: fëmijët me zh