Rezultate te kerkimit per termin: +Institutit +Kombtar

Meta: total 44 / total_found 44 / time 0.000 / keyword[0] institutit / docs[0] 14935 / hits[0] 19028 / keyword[1] kombtar / docs[1] 782 / hits[1] 1282 /
No Pic available
  • 2010-07-23

Parlamenti: Ja kur rishikohen titujt e pronësisë

Miratohet nisma e Alibeajt për ndryshime në ligj Kuvendim miraton me 70 vota pro dhe 1 abstenim ndryshimet n ligjin pr pronat. Pas debateve t gjata t zhvilluara n seanc plenare, nisma e deputetit demokrat, Enkelejd Alibeaj, ka kaluar vetm me votat e mazhorancs ndrsa opozita nuk

No Pic available
  • 2010-07-13

Ciko me Yll të Artë

Titull akademik ndërkombëtar për Mjeshtrin Zhani Ciko për aftësitë e tij profesionale dhe humane Accademia Imperialis i ka akorduar Mjeshtrit Zhani Ciko “Yllin e Art Akademik Ndrkombtar” me regjistrimin n Librin e Art t Akademikve t Mdhenj. N pergamenn e cila sh

No Pic available
  • 2010-07-10

Biblioteka Kombëtare, kur lexonin bujarët shqiptarë

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, e themeluar në korrikun e 1920-s, si institucion i parë shtetëror, publik e laik Kur dija pr shqiptart ka qen zotruese dhe pasioni pr librat sht par si shtje trashgimie!? Nse i referohemi zyrtarisht shtetit shqiptar, institucionet bibl

No Pic available
  • 2010-07-06

Ushtarët e izoluar të monumenteve

Specialistët e monumenteve: Ushtarë të izoluar! T mbledhur n restorant “Saraji”, ish-godin e Institutit t Monumenteve, e quajtn veten “ushtar t izoluar” me z pak m t fort. Kjo mendohet si shoqri civile q dje patn iniciuar nj takim pr t “lshuar nj m

No Pic available
  • 2010-06-20

Arumunët, minoritet kulturor apo etnik?

N Shqipri sht hapur debati publik lidhur me popullsin vllahe ose arumune, statusi zyrtar i s cils sht ai i nj grupi etno-kulturor. Presidenti rumun, Traian Basescu, krkoi statusin e minoritetit kombtar. Origjina e popullsis vllahe ose arumune ka qen dhe mbetet nj objekt studimi i historianve pernd

No Pic available
  • 2010-05-27

Stavri Skendo, dijetari i kufijve ballkanikë

“Stavro Skendi sht i paarritshm n t kuptuarit dhe n t shpjeguarit t kompleksitetit q karakterizon vendet ballkanike... Jan t rrall ata studiues q mund ta thurin nj tematik t till kaq t larmishme n nj ind t vetm”, sht nj ndr fjalt q Cyril E.Black, drejtor i Qendrs s S

No Pic available
  • 2010-05-24

Për lindjen e Lolës!

100 vjet nga dita e lindjes së pianistes Lola Gjoka. Me emrin e saj çmohet nesër kënga më e mirë popullore në edicionin VI të konkursit ndërkombëtar të zërave lirikë Jorgjie Truja, mbajtur më 22-25 maj. Fotoja e botuar ka t shnuar disa emra, nj grup elitar q pozon

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama