Rezultate te kerkimit per termin: +Institutit +Kombtar

Total: 36
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:05.369Z

Ministria e Kulturës: Bashkia nuk ka leje për punimet në shesh

Ministria e Kulturs ka denoncuar nisjen e punimeve n sheshin "Sknderbej" me pretendimin se po shkelet haptas ligji. N nj dalje t posame, Drejtori i Trashgimis Kulturore, tha se nisja e punimeve nuk shtkonform vendimeve t Kshillit Kombtar t Restaurimeve. Kt fakt e pohoi dhe kreu i Institut

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:05.878Z

Pse do të bllokojmë punimet

E shoh t arsyeshme t shpjegoj pr qytetart e Tirans dhe t gjith vendit se ndrhyrja n sheshin “Sknderbej” nga Edi Rama dhe Bashkia e Tirans vjen n kundrshtim me ligjin. Kur Edi Rama ka qen ministr i Kulturs ka propozuar dhe miratuar nj VKM me nr. 180 dt. 13.4.2000 &ldq

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:05.877Z

Xhaferaj lajmëron bllokimin e punimeve të bashkisë në shesh

Zona është shpallur monument kulture me kërkesë të Ramës kur ishte ministër Ministri i Kulturs, Ferdinand Xhaferaj, paralajmron bllokimin e punimeve n sheshin “Sknderbej” n kryeqytet. Qndrimi i tij u b i ditur gjat fjals s tij n seancn e djeshme plenare ku shpj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:25.615Z

Nis restaurimi i Qilimit të Apolonisë

Restauratort e Institutit t Monumenteve kan nisur procesin e ndrhyrjeve t mirmbajtjes s Mozaikut q ndodhet n oborrin e brendshm t Muzeut Historik Kombtar. Mozaiku i shekullit t tret i quajtur si “Qilimi i Apollonis” ka qndruar pr m shum se dy vite i mbyllur dhe si pasoj shkalla e dmtimev

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:38.553Z

Kriza, biznesi grek drejt falimentimit

Nse nuk do t merren masat e duhura pr t ndihmuar biznesin e vogl, me qindra e mijra dyqane do t mbyllen, duke iu shtuar shum t tjerve t mbyllur gjat krizs financiare n Greqi, e duke nxjerr n rrug t tjer punonjs. Ky paralajmrim vjen nga zyrtar t Konfederats greke t Mjeshtrive dhe Tregtis, mbshtetur n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:16.922Z

Arumunët, minoritet kulturor apo etnik?

N Shqipri sht hapur debati publik lidhur me popullsin vllahe ose arumune, statusi zyrtar i s cils sht ai i nj grupi etno-kulturor. Presidenti rumun, Traian Basescu, krkoi statusin e minoritetit kombtar. Origjina e popullsis vllahe ose arumune ka qen dhe mbetet nj objekt studimi i historianve pernd

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:44.625Z

213 raste t konfirmuara me grip

N baz t raporteve t Institutit Kombtar t Shndetsis Publike (IKSHP), deri m sot, n Kosov jan regjistruar 213 raste t konfirmuara me virusin A/H1N1, prej 666 rasteve t dyshimta. Ndrsa numri i t vdekurve mbetet 10. Grupi punues pr menaxhimin e pandemis s Gripit A H1N1 pr Kosov, nn kryesimin e zvendsmi

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama