Rezultate te kerkimit per termin: +Institutit +Kombtar

Meta: total 44 / total_found 44 / time 0.000 / keyword[0] institutit / docs[0] 14935 / hits[0] 19028 / keyword[1] kombtar / docs[1] 782 / hits[1] 1282 /
No Pic available
  • 2008-11-01

Arsimi kombtar dhe vendi i shkollave private

Arsimi kombtar dhe vendi i shkollave private Elementi m i rndsishm pr tupjes prbrse e standarteve arsimore me vndet e Bashkimit Europian sht gjuha e huaj dhe shkencat kompjuterike. Pr kt domosdoshmri tani jan ndrgjegjsuar t gjith: Qeveria,Ministria e Arsimit,prindrit dhe vet nxnsit e student

No Pic available
  • 2008-11-01

far universitesh na duhen?

N nj nga shkrimet e kaluara kemi trajtuar komentin se; A sht shkenctar cdo profesor ? dhe n lidhje me kt n fund t komentit nnvizuam se prgjigja e ksaj pyetje mund t plotsohet duke i dhn prgjigje pyetjes tjetr se; Csht universiteti, si duhet t jet ai dhe ku ndodhemi ne? Pa e zgjatur t hyjm me n

No Pic available
  • 2008-11-01

Antarsimi n NATO dhe zhvillimi ekonomik

Shqipria n samitin e NATO-s n Bukuresht mori ftesn pr antarsim t plot n Organizatn Politiko-Ushtarake te Atllantikut t Veriut.Ashtu si shumica e ish vndeve komuniste, prej viteve 1990 dhe deri me sot Shqipria ka prcaktuar dy objektiva kryesore:antarsimin n NATO dhe antarsimin n Bashkimin Europian

No Pic available
  • 2008-11-01

Kush do ta drejtoj botn mbas 30 vjetesh ?

Vendet Perndimore sot zotrojn ekonomit m t fuqishme t bots. N krye t ktyre vendeve ndodhet Amerika, me t ardhura kombtare 14.4 trilion dollar. N krah t Shteteve t Bashkuara t Ameriks, vijn shtetet, t cilat jan pjes e G-6; Franca, talia, Anglia, Gjermania dhe Japonia, me shumn e prbashkt t t ardhurav

No Pic available
  • 2008-11-01

Identiteti kulturor dhe integrimi evropian

Globalizmi prbn nj periudh, q me influencn e vet t fuqishme vepron si nj i vetm, si n kuadrin kombtar, ashtu edhe n kuadrin e do shteti t veant. Ndrsa kulturat prbj burimin e identiteteve t do kombi. Pr kt arsye, forcat dhe qendrat e metropoleve, t cilat prpiqen t zotrojn drejtimin e bots, ndeshen m

No Pic available
  • 2008-11-01

Politika e Greqis pr Vorio Epirin dhe anti shqiptari Bollano

Q kur Shqipria mori pavarsin e saj, pr arsye t mosmarrveshjeve kufitare, marrdhniet me Greqin nuk kan qen asnjher t besueshme. Mbas Konferencs s Londrs t vitit 1913, Epiri i Jugut, t cilin shqiptart e emrtojn amri, ku jetonin m shum se 200 mij shqiptar ju dha Greqis. Greqia, n t kundrt t prcaktimeve

No Pic available
  • 2008-11-01

Globalizmi dhe siguria ndrkombtare

N prcaktimin konceptual t Globalizmin ekzistojn ide dhe interpretime t ndryshme. Prandaj vitet e fundit,Globalizmi sht nj tem q diskutohet e trajtohet shum. N vitet 90 ,me prhapjen e shpejt t teknologjis s komunikimit dhe zhvillimit t shkencave , n aspektin e qarkullimit dhe lvizjes s lir e t shpej

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama