Rezultate te kerkimit per termin: +Ismail +Kadaren

Meta: total 759 / total_found 759 / time 0.001 / keyword[0] ismail / docs[0] 11635 / hits[0] 22473 / keyword[1] kadaren / docs[1] 963 / hits[1] 1637 /
Letrat e Lasgush Poradecit për Kadarenë
  • 2018-08-15

Letrat e Lasgush Poradecit për Kadarenë

Letra e parë Merr: Ismail Kadare Pogradec, 8 korrik 1978 I dashur Kadare Nuk di çu bë me emërimin e çupës sime (Kostandina Gusho) si Mësonjëse në Pogradec pasi u fjalosmë në Tiranë më 25 maj. Në mbrojtjen e Diplomës në letërsi ajo mori notën 9. Pas dëshirës sime, e cila është n

No Pic available
  • 2018-08-15

Kush e urren Kadarenë

Rexhep Shahu Ismail Kadareja ka shkruar se Dantja është i pashmangshëm për planetin tonë të vogël, ka shkruar se Dantes nuk mund ti iket siç nuk mund ti iket ndërgjegjes. I bindur them se Kadaresë nuk mund ti iket, nuk mund ti shmangesh sepse ai tashmë është ndërgjegja jonë, ndergjeg

Akademia e Shkencave nderon me çmimin e karrierës Kadarenë
  • 2018-04-12

Akademia e Shkencave nderon me çmimin e karrierës Kadarenë

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare është vlerësuar me çmimin e karrierës, në çmimet e përvitshme që ndan Akademia e Shkencave të Shqipërisë. Në një ceremoni ku merrnin pjesë personalitete të larta të shkencës dhe kulturës janë ndarë çmimet për figura të njohura me kontribute n

New York Times shkruan për Kadarenë: Lexuesit në të gjithë botën habiten si nuk e merr Nobelin
  • 2018-02-24

New York Times shkruan për Kadarenë: Lexuesit në të gjithë botën habiten si nuk e merr Nobelin

Gazeta e njohur amerikane New York Times I ka kushtuar sot një shkrim shkrimtarit të njohur shqiptar Ismail Kadare. Kritikja e letërsisë Cynthia Haven I kushton një analizë romanit Vajza në ekzil, Requiem për Linda B ose siç është titulli në gjuhën shqipe E penguara, përkthyer në ang

Maks Velo tregon emrat e spiunëve
  • 2018-02-15

Maks Velo tregon emrat e spiunëve

Maks Velo ka bërë publike dje gjatë një takimi organizuar nga UET PRESS dhe COD (Qendra për Hapje dhe Dialog) në kryeministri, se cilët ishin miqtë që e kishin spiunuar. I ftuar për të folur mbi librin e tij më të ri Përkthyesi, në një auditor me gjimnazistë të Ismail Qemalit dhe t

Ja çfarë  do të diskutojë sot Këshilli Bashkiak
  • 2018-01-31

Ja çfarë do të diskutojë sot Këshilli Bashkiak

Sot pritet që të mblidhet Këshilli Bashkiak i Tiranës për të miratuar një sërë vendimesh të rëndësishme për qytetin. Pritet që sot ti hapet drita jeshile linjës së parë të autobusëve elektrik në kryeqytet duke e renditur Tiranës mes kryeqyteteve të pakta që kanë përqafuar tr

Kur Frederik Rreshpja shkruante për Kadarenë
  • 2018-01-29

Kur Frederik Rreshpja shkruante për Kadarenë

Moikom Zeqo i njohur për miqësinë me poetin e ndjerë Frederik Rreshpja, ka publikuar një letër ku ai I lutej të botonte një artikull të shkruar mbi librin Kronikë në gur të Ismail Kadaresë. Letra mban datën 7 shkurt 1971, Frederiku shkruan: I dashur Moikom, besoj, se je mirë!Po të d