Rezultate te kerkimit per termin: +Janarin

Meta: total 1000 / total_found 4357 / time 0.002 / keyword[0] janarin / docs[0] 4357 / hits[0] 5711 /
No Pic available
  • 2017-02-25

Përkthimet e munguara të Uilliam Folkner

ALDA BARDHYLI Emili Grierson, personazhi tek tregimi Një trëndafil për Emilinë, është femra e vetme që na josh drejt një proze bashkëkohore, shumë pak të përkthyer në shqip të një emri të njohur të letrave botërore si Uilliam Folkner. Gruaja që me vdekjen e saj, arriti të zbërth

 Të dashur grevistë të Zharrëzës. Shkoni pa asnjë kompleks tek çadra!
  • 2017-02-24

 Të dashur grevistë të Zharrëzës. Shkoni pa asnjë kompleks tek çadra!

Nga Mero Baze   Greva e Zharrëzës është një grevë e vërtetë. Është një grevë e cila buron nga pafuqia që kanë banorët e një fshati për të jetuar jetën e tyre, për shkak të korrupsionit të shtetit në tyre, në favor të një kompanie nafte. Ata e kanë sot shtëpinë e

Një çadër që po asfiksohet nga kthimi në vendin e krimit
  • 2017-02-22

Një çadër që po asfiksohet nga kthimi në vendin e krimit

Nga Met Dervishi Tri skenare të mundshëm kishte për  fatin e çadrës së protestuesve. I pari do të kishte qenë ai i shndërrimit të saj në një tendë fushimi të jakobinëve për revolucionin demokratik. Por kjo nuk ndodhi e nuk kishte si të ndodhte. Vërtet që z. Berisha i nxiti in

Kur protesta ka emrin e qytetarëve
  • 2017-02-20

Kur protesta ka emrin e qytetarëve

Entela BINJAKU Në 14 shkurt në Sheshin Viktoria në Bukuresht qytetarët rumunë dolën për herë të 15-të para ndërtesës së Qeverisë  duke i  kërkuar dorëheqjen.  Me sloganin Nuk ikim, rezistojmë! ata protestonin në temperaturat nën zero gradë,  duke u mbledhur në shesh rreth o

No Pic available
  • 2017-02-19

Nga Andi Bushati / Basha në çadrën e luftës

Nuk mund të kishte një përfundim tjetër përpos një proteste të pandalshme pas fjalimit më luftarak që Lulzim Basha ka mbajtur në karrierën e tij. Pasi i bëri thirrje mbështetësve nëse ishin gati për luftë, pasi i ftoi për përgjegjësi. Kurajo dhe sakrificë,  pasi i apeloi për m

U hëngërt mortja o rilindas!
  • 2017-02-19

U hëngërt mortja o rilindas!

Nga Bledi Mane-Public Enemy Kauzen e studenteve dhjetoriste te shokeve te Azem Hajdarit e vodhi. Qeverite e stabilitetit te post ’90 i masakroi me leva dhe greva. U be president republike dhe prej frike ju u përçatë. Fatos Nanon ua palloi ne burgun e Bënçës 4 vjet rresht dhe me opozi

Plani i Trumpit per murin shtyn Meksiken per partnere te rinj tregtare
  • 2017-02-19

Plani i Trumpit per murin shtyn Meksiken per partnere te rinj tregtare

brbrMeksika do te kerkoje marreveshje tregtare me vende te tjera pasi presidenti amerikan Donald Trump kercenoi se do te taksonte eksportet e saj drejt SHBA-se deklaroi ministri i Jashtem meksikan Luis Videgaray per agjencine gjermane te lajmeve DPAbrbr brbrQellimi yne kryesor eshte qe Meksika