Rezultate te kerkimit per termin: +Jashtme +Federica +Mogherini

Meta: total 694 / total_found 694 / time 0.001 / keyword[0] jashtme / docs[0] 54741 / hits[0] 84392 / keyword[1] federica / docs[1] 1127 / hits[1] 1365 / keyword[2] mogherini / docs[2] 1374 / hits[2] 2704 /
Integrimi në BE, Bushati  opozitës: Dera e bashkëpunimit është e hapur
  • 2018-11-14

Integrimi në BE, Bushati opozitës: Dera e bashkëpunimit është e hapur

Në Bruksel është mbajtur një konferencë e përbashkët për mediat nga ministri i Jashtëm Ditmir Bushati, eurokomisioneri për zgjerimin Johannes Hahn dhe përfaqësuesja për Politikë të Jashtme në BE, Federica Mogherini. E para që mori fjalën ishte Mogherini, e cila tha se viti 2019 do

Porosia kryesore e Mogherinit për BE: Të hapen negociatat me Shqipërinë
  • 2018-09-04

Porosia kryesore e Mogherinit për BE: Të hapen negociatat me Shqipërinë

Në fjalimin e saj të fundit përpara vitit elektoral 2019 për Parlamentin Europian, në Konferencën e përvitshme të Ambasadorëve të BE-së që largohen dhe ata që marrin detyrën nga tani, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini ka theks

BE kërkon nga Arabia Saudite informacion për aktivistet e arrestuara
  • 2018-08-12

BE kërkon nga Arabia Saudite informacion për aktivistet e arrestuara

BE i ka bërë thirrje Arabisë Saudite që të japë informacion mbi arrestimet e grave aktiviste për të drejtat e njeriut. BE është angazhuar në mënyrë konstruktive me autoritetet saudite duke kërkuar sqarim mbi rrethanat që lidhen me arrestimet e grave aktiviste në Arabinë Saudite, th

Mogherini dhëmbë për dhëmb me Trump: Vazhdojmë biznesin me Iranin
  • 2018-08-07

Mogherini dhëmbë për dhëmb me Trump: Vazhdojmë biznesin me Iranin

BE është vendosur të sfidojë hapur në një luftë tregtare Donald Trump dhe beteja këtë herë është zhvendosur në frontin iranian, pasi Presidenti i SHBA kërcënoi aleatët se nëse bëjnë biznes me Iranin, sdo të kenë më marrëdhënie tregtare me Amerikën. Në kursin e përplasjes m

Negociatat për Shqipërinë, Mogherini: Vendim i drejtë
  • 2018-06-25

Negociatat për Shqipërinë, Mogherini: Vendim i drejtë

Në krah të Ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, Përfaqësuesja e Lartë për Politikën e Jashtme të BE-së, Federica Mogherini u shpreh se hapja e procesit të anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë është vendim i drejtë dhe në interes të dyanshëm. Minist

Zarif në Bruksel, në përpjekje për të shpëtuar paktin bërthamor
  • 2018-05-15

Zarif në Bruksel, në përpjekje për të shpëtuar paktin bërthamor

Ministri i Jashtëm iranian, Mohammad Javad Zarif viziton sot Brukselin, në kuadër të turneut të tij botëror, për të kërkuar mbështetje për marrëveshjen bërthamore të vitit 2015, në mes të Teheranit dhe gjashtë fuqive botërore. Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se janë tërhequr n

No Pic available
  • 2018-04-25

OKB dhe BE thirrje për rinisjen e bisedimeve të paqes për Sirinë

Kombet e Bashkuara dhe Bashkimi Europian kanë bërë thirrje që të rinisin bisedimet politike, me qëllim që ti jepet fund konfliktit 7-vjeçar sirian, duke thënë se fitimet e fundit territoriale nga Damasku zyrtar dhe aleatët e saj nuk e kanë sjell më afër paqen. I dërguar i posaçëm i

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama