Rezultate te kerkimit per termin: +Jashtme +Federica +Mogherini

Meta: total 694 / total_found 694 / time 0.001 / keyword[0] jashtme / docs[0] 54741 / hits[0] 84392 / keyword[1] federica / docs[1] 1127 / hits[1] 1365 / keyword[2] mogherini / docs[2] 1374 / hits[2] 2704 /
No Pic available
  • 2017-05-19

Mogherini mbledh Kryeministrat e Ballkanit në Bruksel

Kryeministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor do të takohen në Bruksel më 24 maj, me diplomaten më të lartë të Bashkimit Evropian, për të diskutuar për mënyrat e kapërcimit të tensioneve në rritje dhe përparimin e synimeve të tyre për pranim në BE. Përfaqësuesja e la

No Pic available
  • 2017-05-19

Brukseli: Të implementohet marrëveshja për zgjedhjet dhe vettingun

Përfaqësuesja e lartë e Politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini dhe Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë, Johannes Hahn kanë përshëndetur marrëveshjen e arritur mes kreut të mazhorancës dhe atij të opozitës për mbajtjen e zgjedhjeve me 25 qershor. Përmes një deklar

Marrëveshja, Hahn-Mogherini: Ishte një hap i parë thelbësor, tani zbatojeni!
  • 2017-05-19

Marrëveshja, Hahn-Mogherini: Ishte një hap i parë thelbësor, tani zbatojeni!

Përfaqësuesja e lartë e Politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini, dhe Komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë, Johannes Hahn, përmes një deklarate për shtyp kanë përgëzuar partitë politike shqiptare për marrëveshjen e arritur, që do të bëjë të mundur mbajtjen e zgje

No Pic available
  • 2017-05-17

Mogherini e Hahn: Vendimi i Ivanov i hap rrugë daljes nga kriza politike

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikën e Jashtme Federica Mogherini dhe Komisioneri Johannes Hahn lëshuan një deklaratë të përbashkët të mërkurën mbi vendimin e Presidentit të Maqedonisë, Gjorgje Ivanov për të mandatuar Zoran Zaev për formimin e qeverisë së re.

No Pic available
  • 2017-05-10

Der Standard kërkon llogari nga qeveria austriake: Pse nuk mbështet Talat Xhaferin?

Komisioneri europian Johannes Hahn përshëndeti përzgjedhjen e kryeparlamentarit të ri të Maqedonisë Talat Xhaferin, menjëherë pas votimit të tij në 27 prill. Ngjashëm veproi edhe shefja e politikës së jashtme europiane, Federica Mogherini, që shpresonte që ky është hapi i parë për

No Pic available
  • 2017-05-03

Mogherini dhe Hahn kërkojnë demarkacionin para liberalizimit të vizave

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj ka takuar të martën në Bruksel shefen e Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini dhe Komisionerin për Zgjerim, Johannes Hahn. Në fokus të këtyre dy takimeve ishte çështja e liberalizimit të vizave për Kosov

Bushati kërkon prani të shtuar të BE-së në Ballkanin Perëndimor
  • 2017-04-29

Bushati kërkon prani të shtuar të BE-së në Ballkanin Perëndimor

Në Maltë, ku u mbajt takimi informal i ministrave të Jashtëm të të BE-së, ministri i Jashtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati theksoi nevojën për një një prani të shtuar e BE-së në Ballkanin Perëndimor nën dritën e përshkallëzimit të situatës në Maqedoni. Gjithashtu u theksua nev

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama