Rezultate te kerkimit per termin: +Jashtme +Federica +Mogherini

Meta: total 694 / total_found 694 / time 0.001 / keyword[0] jashtme / docs[0] 54741 / hits[0] 84392 / keyword[1] federica / docs[1] 1127 / hits[1] 1365 / keyword[2] mogherini / docs[2] 1374 / hits[2] 2704 /
No Pic available
  • 2017-08-08

Të nderuar deputetë, ju falënderoj për turpin e 80 milionë njerëzve

Kur diplomatja e lartë e Bashkimit Evropian arriti në përurimin e presidentit iranian të shtunën, ishte një shenjë e qartë e angazhimit për marrëdhënie më të mira, edhe pse Shtëpia e Bardhë dhe Trump kanë kërkuar më shumë aleat për të izoluar Iranin. Por deri në fund të ceremo

No Pic available
  • 2017-08-05

Marrëveshja atomike me Iranin në rrezik

Në Teheran u kuptuan më qartë se kurrë këtë të shtunë diferencat me SHBA-së dhe europianëve në lidhje me Iranin. Presidenti iranian Hasan Rohani, i zgjedhur me shumicë votash, bëri betimin për mandatin e dytë. Të ftuar  – e ngarkuara e BE-së për Politikën e Jashtme, Fed

No Pic available
  • 2017-07-21

Mogherini: Reformat në Shqipëri, kërkesë e qytetarëve

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikën e jashtme, Federica Mogherini, ka deklaruar se reformat që duhet të realizojë Shqipëria, janë më së pari kërkesa të vetë qytetarëve. Mogherini e bëri këtë deklaratë në Athinë, pas takimit me Ministrin e Jashtëm grek, Nikos Kotzias.

No Pic available
  • 2017-07-17

The Economist: BE duhet ti tregojë Ballkanit se ka ende mundësi të bëhet pjesë e klubit

Në një analizë të perspektivës europiane të Ballkanit, pas samitit të Triestes,The Ecomonist sjell qasje nga gjashtë vendet që duken ende larg anëtarësimit. Artikulli thekson se oborri i brendshëm i Europës po rrëshqet drejt krimit dhe autoritarizmit Mjaft të hedhësh një sy dhe e da

Firmoset marrëveshja historike në samitin e Triestes. Merkel përgëzon Ramën
  • 2017-07-13

Firmoset marrëveshja historike në samitin e Triestes. Merkel përgëzon Ramën

Liderët e Ballkanit Perëndimor dhe ata të Bashkimit Europian firmosën një marrëveshje historik ekonomike, e cila do ti hapë rrugën krijimit të një tregu të përbashkët në rajon. Ujdia u nënshkrua gjatë takimit të nivelit të lartë të Triestes, i zhvilluar në vazhdën e procesit t

No Pic available
  • 2017-07-12

Mogherini-Serbisë: Ska anëtarësim në BE pa normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën

Data e anëtarësimit të Serbisë në Bashkimin Evropian në masë të madhe varet nga normalizimi i marrëdhënieve të saj me Kosovën. Kështu ka thënë Përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini. Në Samitin e liderëve të Ballkanit Perëndimor, ajo ka th

No Pic available
  • 2017-07-11

Samiti i Triestes nis me takimin trepalësh Merkel-Macron-Gentilioni

Lajmi i fundit që vjen nga qeveria e Romës është se Samiti i Triestes pritet të nisë me një takim trepalësh mes kancelares gjermane Merkel- Presidentit francez Macron e kryeministrit italian Gentiloni. Tema kryesore e këtij takimi e kërkuar fortësisht nga Italia është kriza e emigrantë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama