Rezultate te kerkimit per termin: +Jugosllavi

Total: 3489
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:19.884Z

Marrëdhëniet Shqipëri-Jugosllavi dhe Kosova

Leci / Nr.8 (Për botim) Arkivat, 1941-1948   Referuar dokumenteve të kohës, marrëdhëniet Shqipëri-Jugosllavi në periudhën 1941-1948, janë karakterizuar me mirëkuptime e kontradikta. Pjesëmarrja e dy të deleguarve jugosllavë në krijimin e PKSH-së, në nëntor 1941, Popovi&cced

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:38.164Z

Kenia, kapet i dyshuari për krime në Jugosllavi

Mombasa - Një i dyshuar për krime lufte në ish-Jugosllavi është arrestuar sot nga policia keniane. I arrestuari është në kërkim nga Gjykata e Hagës. Policia vendase nuk pranoi të jepte emrin e të arrestuarit në qytetin bregdetar të Mombasë. "Ai kërkohet nga Gjykata e Hagës për

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:35.577Z

Jugosllavi Drashkoviç

Gjatë një konference ndërkombëtare në Bukuresht në vitin 2002, u njoha me një burrë të kulturuar pesëdhjetëvjeçar, që aso kohe punonte në ministrinë e mbrojtjes të Sllovenisë. Nga ato dy ditë, duke biseduar sidomos darkave në restorant, mbeti në mendje vetidentifikimi i tij

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:31.900Z

Komunizëm dhe Punk Rock në Jugosllavi

Miljenko Jergovic Gjatë Lojërave Olimpike Dimërore të vitit 1984, në Sarajevë, Jugosllavi, Elvis J. Kurtovic&Meteorët e tij po performonin në një sallë bodrumesh përpara 300 fansave të nxehtë të punk rock një cover të Maggie’s Farm të Bob Dylan. Por ata nuk po luanin varia

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:51.444Z

Natasha Kandic: Te denohen krimet ne ish-Jugosllavi

Njerezit qe kane kryer krime gjate lufterave te fundit ne ish-Jugosllavi, duhet te dalin para drejtesise. Ky vleresim doli nga Forumi IV rajonal per vendosjen e drejtesise ne shoqerite e vendeve te ish-Jugosllavise, i cili vleresohet te jete nje ndihmese ne zbardhjen e fatit te te pagjeturve, por ed

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:51.798Z

Një gjeneral porosit katalonasit: Spanja nuk është Jugosllavi

Spanja nuk është as Jugosllavi, e as Belgjikë dhe nuk ka asgjë nga kërkesat për pavarësi, i porositi katalonët e pakënaqur gjenerali spanjoll, Francisko Alaman.“Madje edhe nëse luani fle, mos e provokoni, ngase do të tregojë ashpërsinë e dëshmuar gjatë shekujve”, tha Alaman

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:07.260Z

‘68, viti i rilindjes së shqiptarëve në ish-Jugosllavi

Viti 1968, vit i demonstratave studentore të 27 nëntorit, që janë objekt trajtimi i kësaj konference shkencore; i Konsultës së njohur Gjuhësore të Prishtinës, në të cilën u mor vendimi historik që shqiptarët në ish-Jugosllavi të përdornin të njëjtën gjuhë, përkatësisht të nj

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama