Rezultate te kerkimit per termin: +Jugosllavi

Total: 3489
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:28.145Z

McCain: Nuk do të ketë përsëri luftë në ish-Jugosllavi

Senatori amerikan, John McCain sot ka qëndruar për një vizitë zyrtare në Sarajevë. Ai në një konferencë për media ka thënë se në ish-Jugosllavi nuk do të ketë përsëri luftë, por që kërkon vëmendje më të madhe nga shtetet pasi ka zona që ka tensione, transmeton lajmi.net. Unë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:45.452Z

KOMRA zbardh krimet e luftes ne ish Jugosllavi 1991-2001

Disa qindra shoqata civile duke perfshire edhe shoqatat e viktimave veteraneve familjareve te personave te zhdukur shoqata e te burgosurve te luftes dhe individe te shquar nga hapsirat e ish Jugosllavise kane krijuar koalicionin per nismen KOMRA qe ka si qellim krijimin e nje Komisioni te pavarur r

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:33.904Z

Rompuj: Integrimi do parandalojë luftëra të reja në ish-Jugosllavi

Presidenti i Këshillit të Evropës, Herman Van Rompuj ka deklaruar se integrimi i vendeve të ish-Jugosllavisë në Bashkimin Europian do të parandalojnë luftëra të reja. "Perspektiva evropiane është mënyra e vetme për të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:12.469Z

Si lindi miqësia BRSS-Jugosllavi?!

Janë thurrur legjenda të shumëta mbi miqësinë serbo-ruse, por kjo miqësi, zyrtarisht është lidhur në Prillin e vitit 1941, kur përmbysja e pushtetit në Beograd I ndryshoi planet e Hitlerit mbi sulmin ndaj BRSS-s. Çfarë ndodhi pas shpalljes ceremonisë së lidhjes së "aleancës" së

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:13.191Z

KE: Të krijohet komisioni për paqen në ish-Jugosllavi

SARAJEVË - Këshilli i Evropës rekomandoi sot gjatë një konference në Sarajevë krijimin e një komisioni rajonal për të vërtetën dhe paqen e vendeve të ish-Jugosllavisë, të prekura nga konfliktet e përgjakshme në vite

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:24.024Z

Fan Noli në median franceze: Tragjedi ndaj shqiptarëve në Jugosllavi e Greqi

Nga Aurenc Bebja*, Francë 25 Janar 2017 Revista mujore franceze « Le Cris des Peuples », 4 marsin e vitit 1929, ka botuar shkrimin e Fan Nolit, i cili gjendet në faqen n°18. Serbët dhe grekët po ushtronin metoda barbare shpronësimi, dëbimi dhe asgjesimi ndaj bashkatdhetarëve tanë, të

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:02.016Z

“Jugosllavi më dha 10 mijë euro që të çoja drogën në Itali "

14/03/2005  “Dëshmia e të arrestuarit në prokurori: Më tha se quhej Mikele” Edmond Tari, në autoveturën e të cilit u gjetën 16,4 kilogramë lëndë narkotike që dyshohet të jetë heroinë ka treguar para hetuesve të Krimeve të Rënda gjithë historinë e tij. Por i vetimi i

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama