Rezultate te kerkimit per termin: +Jugosllavi

Total: 3489
No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:31.900Z

Komunizëm dhe Punk Rock në Jugosllavi

Miljenko Jergovic Gjatë Lojërave Olimpike Dimërore të vitit 1984, në Sarajevë, Jugosllavi, Elvis J. Kurtovic&Meteorët e tij po performonin në një sallë bodrumesh përpara 300 fansave të nxehtë të punk rock një cover të Maggie’s Farm të Bob Dylan. Por ata nuk po luanin varia

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:51.444Z

Natasha Kandic: Te denohen krimet ne ish-Jugosllavi

Njerezit qe kane kryer krime gjate lufterave te fundit ne ish-Jugosllavi, duhet te dalin para drejtesise. Ky vleresim doli nga Forumi IV rajonal per vendosjen e drejtesise ne shoqerite e vendeve te ish-Jugosllavise, i cili vleresohet te jete nje ndihmese ne zbardhjen e fatit te te pagjeturve, por ed

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:51.798Z

Një gjeneral porosit katalonasit: Spanja nuk është Jugosllavi

Spanja nuk është as Jugosllavi, e as Belgjikë dhe nuk ka asgjë nga kërkesat për pavarësi, i porositi katalonët e pakënaqur gjenerali spanjoll, Francisko Alaman.“Madje edhe nëse luani fle, mos e provokoni, ngase do të tregojë ashpërsinë e dëshmuar gjatë shekujve”, tha Alaman

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:07.260Z

‘68, viti i rilindjes së shqiptarëve në ish-Jugosllavi

Viti 1968, vit i demonstratave studentore të 27 nëntorit, që janë objekt trajtimi i kësaj konference shkencore; i Konsultës së njohur Gjuhësore të Prishtinës, në të cilën u mor vendimi historik që shqiptarët në ish-Jugosllavi të përdornin të njëjtën gjuhë, përkatësisht të nj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:18.472Z

Haxhiç në Hagë, akuzohet për krime lufte në ish Jugosllavi

Ish udhëheqësi i serbëve të Kroacisë, Goran Haxhiç, nuk pranoi fajësinë kur doli të mërkurën para gjykatësve në gjykatën e Kombeve të Bashkuara në Hagë. Goran Haxhiç nuk pranoi të prononcohej fare p&e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:20.708Z

Të drejtat e shqiptarëve në ish-Jugosllavi

Violeta Hyseni, Prishtinë Shqiptarët e Kosovës, megjithëse shumicë, gjithmonë kanë pretenduar se u janë shtypur të drejtat e tyre në vazhdimësi. Sipas udhëheqjes politike të Prishtinës, kjo ka qenë arsyeja kryesore që ka përcaktuar gjithë marrëdhëniet e shqiptarëve me Serbin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:05.702Z

Arrestohet Goran Haxhic ish udheheqesi i serbeve te Kroacise gjate konfliktit ne ish Jugosllavi

Autoritetet serbe thone se kane kapur Goran Haxhic i vetmi person i mbetur qe kerkohet per krime lufte nga Gjykata Nderkombetare e Kombeve te Bashkuara ne Hage. Presidenti serb Boris Tadic konfirmoi se Goran Haxhic u arrestua sot ne mengjes ne rajonin malor te Frushka Goras. Udheheqesi i serbeve te

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama