Rezultate te kerkimit per termin: +Jugosllavi

Total: 3489
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:38.044Z

Gjykatësi i SHBA-së, kreu i ardhshëm i Hagës

Teodor Meron Gjykatësi Teodor Meron nga Shtetet e Bashkuara është zgjedhur të jetë kreu i Gjykatës së Kombeve të Bashkuara për Krime Lufte në ish-Jugosllavi. Lajmin e bënë të ditur Kombet e Bashkuara, përmes një njoftimi për mediat. Meron do të ketë një mandat dy-vjeçar dhe do t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:06.620Z

The Guardian: Huliganët serb në lidhje me politikanët

Gazeta prestigjioze angleze The Guardian, ka botuar një analizë të gjerë të grupeve të simpatizuesve në Ballkan, me theks të grupeve serbe dhe maqedonase. The Gaurdian thekson se “derisa huliganët në vendet e tjera janë të stigmatizu

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:28.069Z

Vuçiç: Plani im, kthimi i ish-Jugosllavisë me Shqipërinë brenda saj

Kryeministri dhe presidenti i sapo zgjedhur i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka evokuar për ekonomi dhe sindikata të vendeve të ish-Jugosllavisë dhe Shqipërisë, për shkak të ngritjes ekonomike të këtyre vendeve dhe forcimin e bashkëpunimit rajonal. Në një intervistë për portalin amerika

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:31.788Z

Marina Abramovic do të publikojë autobiografinë

Artistja e mirënjohur performuese, Marina Abramovic, do të publikojë autobiografinë në ditëlindjen e saj të 70-të, në të cilin do të shpërfaqë tërë jetën e saj, që nga fëmijëria. Në librin që do të publikohet në vjeshtë të vitit 2016, rrëfehet për fëmijërinë e artistes

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:41.762Z

Projektligji për Dhomat e Specializuara, skandal kushtetues

Dërgimi në Kuvend të Kosovës i Projektligjit për Dhomat e Specializuara pa u miratuar ndryshimet kushtetuese që i hapin rrugë atij po vlerësohet si skandal kushtetues. Njohës të së drejtës ndërkombëtare kanë thënë se këto Dhoma si të tilla dhe Zyra e Prokurorit Special janë unik

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:57.269Z

Carla Del Ponte: Drejtësia do të arrijë tek Assadi, sikur tek Millosheviqi

Ish-kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës, Carla Del Ponte, tash studiuese e OKB-së për të drejtat e njeriut, ka thënë se drejtësia do të arrijë tek presidenti i Sirisë Bashar al-Assad, edhe nëse ai mbetet në pushtet pas përfundimi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:06.940Z

Mali i Zi burgos ish-Presidentin për korrupsion

Dënohet me 22 muaj burg për korrupsion një ish-politikan i lartë malazez. Vendimi i gjykatës u mor pasi, ish-zyrtari i Partisë Demokratike të Socialistëve, Svetozar Maroviç, ra dakord me prokurorët për pranimin e akuzave. Maroviç, i cili ishte president i Malit të Zi si edhe i versionit

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama