Rezultate te kerkimit per termin: +Jugosllavi

Total: 3489
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:05.702Z

Arrestohet Goran Haxhic ish udheheqesi i serbeve te Kroacise gjate konfliktit ne ish Jugosllavi

Autoritetet serbe thone se kane kapur Goran Haxhic i vetmi person i mbetur qe kerkohet per krime lufte nga Gjykata Nderkombetare e Kombeve te Bashkuara ne Hage. Presidenti serb Boris Tadic konfirmoi se Goran Haxhic u arrestua sot ne mengjes ne rajonin malor te Frushka Goras. Udheheqesi i serbeve te

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:24.162Z

Viti 1929/ Fan Noli në median franceze: Tragjedi në tri akte ndaj shqiptarëve në Jugosllavi dhe Greqi

Nga Aurenc Bebja* Revista mujore franceze Le Cris des Peuples, 4 marsin e vitit 1929, ka botuar shkrimin e Fan Nolit, i cili gjendet në faqen n°18. Serbët dhe grekët po ushtronin metoda barbare shpronësimi, dëbimi dhe asgjesimi ndaj bashkatdhetarëve tanë, të cilët, për arsye të polit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:00.061Z

Nostalgjia dhe frika në ish-Jugosllavi

Vijnë nga e njëjta zonë që dikur përfshihej në hartën e madhe të quajtur ish-Jugosllavi. Një pjesë që ia ka hedhur paq këtij vendi të madh dhe që e kanë dashur me të mira dhe me të këqijat, padyshim, ishte pjesa sllave e ish-Jugosllavisë. Ndërsa pjesa tjetër, që dihet, në luft

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:57.395Z

Klinton uron Jahjagën: Udhëheqësja e parë në ish-Jugosllavi inspirim për gratë

Atifete Jahjaga Prishtinë, 14 prill 2011, NOA – Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Klinton i ka dërguar sot një mesazh urimi Presidentes së Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, me rastin e zgjedhjes së saj në krye të vendit. Kryediplomatja amerikane e uroi presidenten e Kosov

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:53.302Z

Bogdani: PS-ja dështoi me analizën tragjikomike Shqipëri-Jugosllavi

Zëdhënësi i PD-së, Gerti Bogdani, komentoi debatin e dy ditëve më parë në Kuvend ku opozita kërkoi mocion për debat me Kryeministrin Sali Berisha. “Z. Rama nxori sot nënkryetarin e Partisë Socialiste, Erion Veliaj, për të zhurmuar disfatën e thellë dhe totale në të cilën ai vet

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:28.145Z

McCain: Nuk do të ketë përsëri luftë në ish-Jugosllavi

Senatori amerikan, John McCain sot ka qëndruar për një vizitë zyrtare në Sarajevë. Ai në një konferencë për media ka thënë se në ish-Jugosllavi nuk do të ketë përsëri luftë, por që kërkon vëmendje më të madhe nga shtetet pasi ka zona që ka tensione, transmeton lajmi.net. Unë

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:45.452Z

KOMRA zbardh krimet e luftes ne ish Jugosllavi 1991-2001

Disa qindra shoqata civile duke perfshire edhe shoqatat e viktimave veteraneve familjareve te personave te zhdukur shoqata e te burgosurve te luftes dhe individe te shquar nga hapsirat e ish Jugosllavise kane krijuar koalicionin per nismen KOMRA qe ka si qellim krijimin e nje Komisioni te pavarur r

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama