Rezultate te kerkimit per termin: +Justin +Rrota

Total: 54
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:24.773Z

Teologu Justin, njeriu i gjuhës

Justin Rrota, personalitet dhe dijetar i shquar i kulturës shqiptare. Ky personalitet i letrave shqipe, lindi në Shkodër, më 17 shkurt 1889, 120 vjet më parë. Qe një studiues dhe lëvrues i shquar i gjuhës dhe i studimeve shqiptare. Veprimtaria e tij shkencore rrok një periudhë gati gjysm

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:08.319Z

Gjon Rrota, Artisti i imazhitdhe mbledhësi i folklorit

Gjatë vizitave të mia në Shkodër ku takoj shumë miq, të njohur, bashkëqytetarë apo ish-kolegë, rastësia më solli të rrija me një zotëri shkodran i cili i përket njërës nga familjet më të vjetra dhe më të dëgjuara të qytetit. Zotëria (Henrik D.) i cili kishte lexuar shkrimin t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:07.654Z

Gjon Rrota, Artisti i imazhitdhe mbledhësi i folklorit

Gjatë vizitave të mia në Shkodër ku takoj shumë miq, të njohur, bashkëqytetarë apo ish-kolegë, rastësia më solli të rrija me një zotëri shkodran i cili i përket njërës nga familjet më të vjetra dhe më

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:48.502Z

Fytyra harbute e luftës

Fatos BaxhakuNga ditari i një ati françeskan më 1912-13 FATOS BAXHAKU Atë Justin Rrota, OFM. Lindi në Shkodër në shkurt të 1889-s. U pagëzua nga dom Ndoc Nikaj, autori i romanit Shkodra e rrethueme, ose Bukurusha dhe prandaj u quajt Ndoc. Një biografi pak a shumë të plotë të tij na ka

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:34.101Z

Makina që po cmend yjet e Hollywoodit

HOLLYWOOD- Duket që në Hollywood po mbizotëron një trend i ri makinash. Së pari Kim Kardashian na informoi nëpërmjet Twitterit që kunati i saj, Scott Disick ka një “makine” të re, dhe padyshim duket se e njëjta i pëlqen edhe t&e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:49.060Z

Meshari nje aventure Nga Violeta Murati Madhesia e germave

Nje histori e rralle mbi gjetjen e Mesharit te Buzukut dhe kaluarin e sjelljes ne Shqiperi qe prej zbulimit ne vitet 700 heshtja gjysem shekullore dhe finalizimi ne vitin 1929 nga At Justin Rrota me pamundesine e sjelljes se kopjes se vetme ne origjinal beri tre libra fotokopje direkt nga origjinali

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:07.504Z

‘Meshari’ kthehet në Vatikan

Libri që mbërriti për herë të parë pas pesë shekujsh në Shqipëri, “Meshari” i Gjon Buzukut nis udhëtimin drejt Vatikanit. Qysh prej datës 11 nëntor e deri më 5 dhjetor (dita e fundit e ekspozimit) kanë ardhur për ta parë rreth 25 mijë vizitorë nga Shqipëria dhe diaspora.

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama