Rezultate te kerkimit per termin: +Justin +Rrota

Total: 54
No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:48.502Z

Fytyra harbute e luftës

Fatos BaxhakuNga ditari i një ati françeskan më 1912-13 FATOS BAXHAKU Atë Justin Rrota, OFM. Lindi në Shkodër në shkurt të 1889-s. U pagëzua nga dom Ndoc Nikaj, autori i romanit Shkodra e rrethueme, ose Bukurusha dhe prandaj u quajt Ndoc. Një biografi pak a shumë të plotë të tij na ka

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:34.101Z

Makina që po cmend yjet e Hollywoodit

HOLLYWOOD- Duket që në Hollywood po mbizotëron një trend i ri makinash. Së pari Kim Kardashian na informoi nëpërmjet Twitterit që kunati i saj, Scott Disick ka një “makine” të re, dhe padyshim duket se e njëjta i pëlqen edhe t&e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:49.060Z

Meshari nje aventure Nga Violeta Murati Madhesia e germave

Nje histori e rralle mbi gjetjen e Mesharit te Buzukut dhe kaluarin e sjelljes ne Shqiperi qe prej zbulimit ne vitet 700 heshtja gjysem shekullore dhe finalizimi ne vitin 1929 nga At Justin Rrota me pamundesine e sjelljes se kopjes se vetme ne origjinal beri tre libra fotokopje direkt nga origjinali

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:07.504Z

‘Meshari’ kthehet në Vatikan

Libri që mbërriti për herë të parë pas pesë shekujsh në Shqipëri, “Meshari” i Gjon Buzukut nis udhëtimin drejt Vatikanit. Qysh prej datës 11 nëntor e deri më 5 dhjetor (dita e fundit e ekspozimit) kanë ardhur për ta parë rreth 25 mijë vizitorë nga Shqipëria dhe diaspora.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:59.162Z

Shkrimtarët françeskanë lëvizin kufijtë e letërsisë

 “Në momentin që del në qarkullim një vepër e re ndryshon e gjithë hierarkia e letërsisë shqipe. Këtë ka bërë edhe At Zef Pllumi me dy veprat ‘Rrno për me tregue’ dhe ‘Françeskanët e mdhej’”. Kështu thotë studiuesja Dhurata Shehri, si p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:29.401Z

Edhe pse të lënduar, fansat e Ariana Grande shkojnë në koncert për ta mbështetur

Ariana Grande ka filluar koncertin e saj humanitar në Manchester ku marrin pjesë shumë fansa, ndër të shumtë janë edhe ata që u prekën nga sulmi terrorist i 22 majit. Ajo do të performojë së bashku me Miley Cyrus, ndërkohë që menaxheri i saj ka thënë se koncerti One Love Manchester

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:48.606Z

Gjergj Fishta"Milosao" zbulonmaskën e vdekjes

TIRANE-  Foto të radha të ceremonisë mortore të homerit shqiptar Gjergj Fishta por edhe foto të tjera të panjohura deri tani janë botuar të dielën (27 dhjetor) në suplementin Milosao të “Gazeta Shqiptare”. Shkrimi është përgatitur nga studiuesi i mirënjohur shkodran, Men

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama