Rezultate te kerkimit per termin: +Justin +Rrota

Total: 54
No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:49.060Z

Meshari nje aventure Nga Violeta Murati Madhesia e germave

Nje histori e rralle mbi gjetjen e Mesharit te Buzukut dhe kaluarin e sjelljes ne Shqiperi qe prej zbulimit ne vitet 700 heshtja gjysem shekullore dhe finalizimi ne vitin 1929 nga At Justin Rrota me pamundesine e sjelljes se kopjes se vetme ne origjinal beri tre libra fotokopje direkt nga origjinali

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:07.504Z

‘Meshari’ kthehet në Vatikan

Libri që mbërriti për herë të parë pas pesë shekujsh në Shqipëri, “Meshari” i Gjon Buzukut nis udhëtimin drejt Vatikanit. Qysh prej datës 11 nëntor e deri më 5 dhjetor (dita e fundit e ekspozimit) kanë ardhur për ta parë rreth 25 mijë vizitorë nga Shqipëria dhe diaspora.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:59.162Z

Shkrimtarët françeskanë lëvizin kufijtë e letërsisë

 “Në momentin që del në qarkullim një vepër e re ndryshon e gjithë hierarkia e letërsisë shqipe. Këtë ka bërë edhe At Zef Pllumi me dy veprat ‘Rrno për me tregue’ dhe ‘Françeskanët e mdhej’”. Kështu thotë studiuesja Dhurata Shehri, si p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:29.401Z

Edhe pse të lënduar, fansat e Ariana Grande shkojnë në koncert për ta mbështetur

Ariana Grande ka filluar koncertin e saj humanitar në Manchester ku marrin pjesë shumë fansa, ndër të shumtë janë edhe ata që u prekën nga sulmi terrorist i 22 majit. Ajo do të performojë së bashku me Miley Cyrus, ndërkohë që menaxheri i saj ka thënë se koncerti One Love Manchester

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:48.606Z

Gjergj Fishta"Milosao" zbulonmaskën e vdekjes

TIRANE-  Foto të radha të ceremonisë mortore të homerit shqiptar Gjergj Fishta por edhe foto të tjera të panjohura deri tani janë botuar të dielën (27 dhjetor) në suplementin Milosao të “Gazeta Shqiptare”. Shkrimi është përgatitur nga studiuesi i mirënjohur shkodran, Men

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:21.330Z

Meshari i Buzukut do të ruhet në Bibliotekën Kombëtare

Presidenti Nishani, dhuratë bibliotekës me rastin e 95-vjetorit të krijimit Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, do t’i besojë sot Bibliotekës Kombëtare përkujdesjen e kopjes së Mesharit të Gjon Buzukut, dhuratë që Papa Françesku I Parë ia bëri gjatë vizitës së parë histo

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:43.226Z

Hapet Muzeu i Kulturës Françeskane

Roli i françeskaneve në kulturën e mendimin shqip do të vijojë të jetë pjesë e historisë. Por, së shpejti hapësira që ka shërbyer si pjesë e rëndësishme e rrugëtimit tonë letrar e kulturor do të kthehet në muze. Është prezantuar në Provincën françeskane, në Shkodër projek

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama