Rezultate te kerkimit per termin: +Justin +Rrota

Total: 54
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:59.162Z

Shkrimtarët françeskanë lëvizin kufijtë e letërsisë

 “Në momentin që del në qarkullim një vepër e re ndryshon e gjithë hierarkia e letërsisë shqipe. Këtë ka bërë edhe At Zef Pllumi me dy veprat ‘Rrno për me tregue’ dhe ‘Françeskanët e mdhej’”. Kështu thotë studiuesja Dhurata Shehri, si p

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:29.401Z

Edhe pse të lënduar, fansat e Ariana Grande shkojnë në koncert për ta mbështetur

Ariana Grande ka filluar koncertin e saj humanitar në Manchester ku marrin pjesë shumë fansa, ndër të shumtë janë edhe ata që u prekën nga sulmi terrorist i 22 majit. Ajo do të performojë së bashku me Miley Cyrus, ndërkohë që menaxheri i saj ka thënë se koncerti One Love Manchester

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:48.606Z

Gjergj Fishta"Milosao" zbulonmaskën e vdekjes

TIRANE-  Foto të radha të ceremonisë mortore të homerit shqiptar Gjergj Fishta por edhe foto të tjera të panjohura deri tani janë botuar të dielën (27 dhjetor) në suplementin Milosao të “Gazeta Shqiptare”. Shkrimi është përgatitur nga studiuesi i mirënjohur shkodran, Men

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:21.330Z

Meshari i Buzukut do të ruhet në Bibliotekën Kombëtare

Presidenti Nishani, dhuratë bibliotekës me rastin e 95-vjetorit të krijimit Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, do t’i besojë sot Bibliotekës Kombëtare përkujdesjen e kopjes së Mesharit të Gjon Buzukut, dhuratë që Papa Françesku I Parë ia bëri gjatë vizitës së parë histo

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:43.226Z

Hapet Muzeu i Kulturës Françeskane

Roli i françeskaneve në kulturën e mendimin shqip do të vijojë të jetë pjesë e historisë. Por, së shpejti hapësira që ka shërbyer si pjesë e rëndësishme e rrugëtimit tonë letrar e kulturor do të kthehet në muze. Është prezantuar në Provincën françeskane, në Shkodër projek

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:56.939Z

Kuvendi nderon kontributin e komuniteteve fetare në jetësimin e shtetit të pavarur

27-10-2012 / Gazeta 55 Topalli: Harmonia fetare na bën të ndjehemi krenarë  Kuvendi i Shqipërisë nderon kontributin e komuniteteve fetare shqiptare për veprën hyjnore dhe kontributin e pazëvendësueshëm në formimin e gjuhës, atd

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:53.968Z

Gjuhetari i fshatit

Obituare/ Me rastin e 75-vjetorit te lindjes se pedagogut dhe gjuhetarit prof. dr. Simon Pepa. Semundja qe e pameshirshme dhe ai nderroi jete kur kishte arritur te hartonte disa monografi por se fundi mundi te shohe te botuar vepren me te mire te tij Tradita bujqesore nepermjet thesarit gjuhesor ne

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama