Rezultate te kerkimit per termin: +Kina

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:48.958Z

Kina ne skenen boterore

Kina e perballoi krizen financiare dhe ekonomike globale shume me mire se Evropa dhe SHBA. Pikerendesat politike po spostohen edhe me tej ne drejtim te Pekinit. Dhe Kina tregon tani hapur muskujt e saj. Midis eksperteve te Kines qarkullon prej disa kohesh nje shprehje Ka vetem nje gje qe rritet me

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:44.402Z

SHBA dhe Kina

Filozofi anglez Thomas Hobbes, dishepull i realizmit, aq shumë i adhuruar sa edhe i kontestuar, i vendoste shtetet, ashtu si edhe njerëzit, përbri njëri-tjetrit në një gjendje konflikti të përhershëm. Me një fjalë, sipas tij, dinamika e historisë ishte dhe do të jetë rivaliteti i tyre,

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:33.211Z

Kina vazhdon rritjen ekonomike

Statistikat kineze për ekonominë kapërcejnë parashikimet e analistëve Statistikat e fundit nga Kina sugjerojnë se prodhimi industrial është rritur nga viti në vit me një ritëm më të shpejtë seç pritej. Edhe shitjet me pakicë kanë shënuar rritje më shumë sesa kishin prit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:18.546Z

Ushtria Kina kunder Pentagonit

Ministria e Mbrojtjes në Pekin ka denoncuar sot raportin vjetor të Pentagonit mbi zhvillimin ushtarak të Kinës. Sipas qeverisë kineze, Departamenti i Mbrojtjes “shtrembëron faktet” dhe “ekzagjeron kërcënimin” që Kina

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:18.548Z

Ushtria, Kina kundër Pentagonit

Ministria e Mbrojtjes në Pekin ka denoncuar sot raportin vjetor të Pentagonit mbi zhvillimin ushtarak të Kinës. Sipas qeverisë kineze, Departamenti i Mbrojtjes “shtrembëron faktet” dhe “ekzagjeron kërcënimin” që Kina përb&eum

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:14.699Z

Kina sfidon Rusinë

Nga Express më 28 korrik 2011 në ora 12:49 Njëzet vite pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, Kina është rivale e Rusisë si një nga investitorët dhe partnerët më të mëdhenj tregtarë në shumë nga ish-republikat sovjetike. Bjellorusisë po i mbarojnë paratë. Ndërsa shtohen fa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:23.554Z

Kina, e dyta në botë

Kina ia ka kaluar Japonisë, duke u bërë vendi me ekonominë e dytë më të madhe në botë, që është fryt i rritjes së shpejtë gjatë tri dekadave, duke i nxjerrë qindra milionë njerëz nga varfëria. Varësisht se sa shpejt rriten normat e saj të këmbimit, Kina është në drejtimin

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama