Rezultate te kerkimit per termin: +Kina

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:23.554Z

Kina, e dyta në botë

Kina ia ka kaluar Japonisë, duke u bërë vendi me ekonominë e dytë më të madhe në botë, që është fryt i rritjes së shpejtë gjatë tri dekadave, duke i nxjerrë qindra milionë njerëz nga varfëria. Varësisht se sa shpejt rriten normat e saj të këmbimit, Kina është në drejtimin

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.875Z

Embargo qumshtit nga Kina

Ministria e Bujqsis, Ushqimit dhe Mbrojtjes s Konsumatorit ka bllokuar importin e qumshtit nga Kina. Ministri Jemin Gjana, deklaroi se vendimi pr bllokimin e importit sht prkohshm, ndrsa n kt vendim prfshihen edhe nnproduktet e tjera t qumshtit. Gjana theksoi se do t bhen analiza t hollsishme t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:53.446Z

Kina publikon programin hapësinor

Kina, përmes programit hapësinor,planifikon të lëshojë laboratorë hapësinorë, anije kozmike të drejtuara ngapilotët, anije mallrash, si dhe të bëjë përgatitjet për ndërtimin e stacioneve ajrore, brenda pesë viteve

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:22.326Z

Kina ia kalon SHBA-së

Kina ia ka kaluar Shteteve të Bashkuara duke u bërë konsumatori më i madh i energjisë në botë, njofton Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë. Të njëjtat burime raportojnë se megjithatë Shtetet e Bashkuara harxhojnë pesë herë më shumë energji për kokë banori se Kina. Agjencia në

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:09.019Z

Kina avion pa pilot

Për herë të parë Kina kreu me sukses testin e pare të avionit pa pilot. I cilësuar nga media “Shpata e Mprehte”, avioni kreu fluturimin për 20 minuta në Chengdu. Kina prej kohesh po punon për të krijuar avionin e padallueshem

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:43.414Z

Kina kundërshton kritikat e Clintonit

Kina ka hedhur poshtë kritikat nga Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, se Kina dhe Rusia po pengojnë përpjekjet për zgjidhjen e konfliktit në Siri me mbështetjen që i japin Presidentit Bashar al-Assad.Zëdhënësi i ministrisë së Jashtme kineze, Liu Weimin, tha se komentet e Cl

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:32.573Z

Kina bëhet eksportues i fuqishëm armësh

Kina është bërë eksportuesi i tretë më i madh i armëve në botë, pas SHBA-së dhe Rusisë. Kështu thuhet në një raport të institutit suedez SIPRI. Kina ka parakaluar Gjermaninë, Francën dhe Britaninë në eksportin e armëve nga viti 2010 deri në vitin 2014. Kina tani eksporton 5 pë

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama