Rezultate te kerkimit per termin: +Kins

Total: 70
No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:56.314Z

Kina proteston për takimin Obama-Dalai Lama

Qeveria kineze ka thirrur Ambasadaorin amerikan n Pekin n shenj proteste ndaj takimit t Presidentit amerikan Barak Obama me udhheqsin shpirtror t Tibetit n mrgim, Dalai Lama. Ministria e Jashtme e Kins, tha se takimi ka cnuar seriozisht marrdhniet Kin-SHBA duke qen se Tibeti sht pjes e Kins e si rrj

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:45.178Z

Marrdhniet SHBA-Tajvan pengojn Kinn

Kina ka trhequr sot vrejtjen nga transferi i ri i armatimit amerikan n Tajvan, nj dit pasi q zyrtart e administrats n Washington theksuan se po e shqyrtojn mundsin e shitjes s armatimit Tajvanit, prfshir ktu edhe shitjen e nndetseve. Ne e kundrshtojm me vendosmri shitjen e armatimit amerikan Tajvan

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:27.943Z

Kina, ekonomia numër 2 më e fuqishme e planetit

Ndryshimi L pas Japonin, q e kishte mbajtur pozicionin q nga viti 1968 Japonia e ka humbur vendin e saj n renditen e ekonomive m t mdha t bots. Tashm, numri dy n planet i takon Kins, e cila n tremujorin e dyt t vitit ka shnuar nj rritje t madhe ekonomike. Prodhimi Kombtar Bruto sht rritur me nj shk

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:27.936Z

Përmbytjet, Berisha ngushëllon homologun kinez

Kryeministri Sali Berisha i ka drguar nj letr ngushllimi Kryeministrit t Republiks Popullore t Kins, Wen Jibao, pr prmbytjet n veriperndim t Kins, si pasoj e t cilave kan humbur jetn qindra persona, si dhe jan shkaktuar dme t tjera njerzore e materiale. “M lejoni q, n kto

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:04.740Z

Mrekulli në Kinë, shpëtojnë pas një jave 114 minatorë

M shum se nj jav pas prmytjes s nj miniere qymyguri n veri t Kins, forcat e ndihms s shpejt kan arritur t nxjerrin t gjall 114 minator. Vazhdojn krkimet pr rreth 50 t tjer. Mjekt than se t mbijetuarit jan n gjendje t qndrueshme shndetsore.

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:46.837Z

Samiti i klimës, fuqitë e mëdha arrijnë marrëveshjen

Pas m shum se 2 jav bisedime dhe negociata, Samiti i klims n Kopenhagen ka mbshtetur marrveshjen e propozuar nga 5 fuqi t mdha botrore, kryesuar nga Presidenti Barak Obama. Sekretari i Prgjithshm i OKB-s Ban Ki Moon e cilsoi nj fillim thelbsor dhe nj hap t rndsishm prpara. BBC raporton se delegatt k

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:17.742Z

Kinë, arrin në 377 numri i viktimave nga përmbytjet

Prmbytjet masive dhe rrshqitjet e dheut n shum provinca t Kins u kan marr jetn 377 personave. T dhnat u publikuan nga Ministria e Mjedisit, sipas s cils 140 t tjer rezultojn t humbur. Ekspertt thon se n rast se situata do t vazhdoj kshtu, 2010 do t shnoj nivele rekord t viktimave nga prmbytjet.

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama