Rezultate te kerkimit per termin: +Kishs

Meta: total 71 / total_found 71 / time 0.000 / keyword[0] kishs / docs[0] 71 / hits[0] 118 /
No Pic available
  • 2010-06-19

Jose Saramago, lamtumirë vizionarit heretik

Letërsi/ Dje, në moshën 87-vjeçare vdiq shkrimtari portugez Jose Saramago Shkrimtari portugez, Jose Saramago, i cili vlersohet se eksploroi n identitetin e vshtir t politiks n Portugali, n nj seri romansh t publikuara, n kto katr dekada dhe q fitoi mimin “Nobel” t

No Pic available
  • 2010-06-17

Planifikimi i territorit, qeveria: Ja si do të funksionojë regjistri i pronave

Miratohet vendimi për organizimin e regjistrit elektronik T gjitha t dhnat lidhur me planifikimin e territorit do t jen tashm t inventarizuara n mnyr elektronike n baz t kritereve t caktuara nga Kshilli i Ministrave. N kuadr t ligjit “Pr planifikimin e territorit” t m

No Pic available
  • 2010-06-11

Kështu nderohen heronjtë

T dieln q kaloi, mijra polak e t tjer nga Evropa Lindore morn pjes n beatifikimin (hapi i par drejt shenjtrimit t mundshm n Kishn Katolike) t t Prndershmit Jerzy Popieluszko, nj prift katolik dhe aktivist i opozits s dikurshme Solidarnost n Poloni, i cili u torturua dhe u vra brutalisht 25 vjet m

No Pic available
  • 2010-05-09

Jose Saramago: Kurrë nuk e besova se do bëhem dikushi në jetë

Nj udhtim i mrekullueshm n Ishujt Kanarius. Mbrritm aty nga darka. Lagshtir dhe vap, turist amerikan e anglez, me pije ndr duar q ua dehte shpirtin, t gatshm t kalojn do kufi mirsjelljeje. Dhe un mes tyre duke pritur t kaloj nata, q t nesrmen t nisja udhtimin pr n ishullin Lansar

No Pic available
  • 2010-05-06

Kisha Katolike: Të zgjidhet situata e rënduar politike

Vendi ynë po jep një përshtypje të keqe para botës, në këto çaste historike për të Vendimi ekstrem i Partis Socialiste pr tgrev urie ka shqetsuar dhe prfaqsuesit fetar n vendin ton. Kisha Katolike i bri dje thirrje politiks shqiptare t zgjidh situatn e rnduar politike dh

No Pic available
  • 2010-05-01

Fellini ose ëndrra italiane

Kinema/Në Shqipëri, veprimtari për kinematografinë e regjisorit të famshëm italian Viti 2010 sht nj vit prvjetori e kujtimi pr regjisorin e skenaristin e madh italian, Federico Fellini, me nj art kinematografik t njohur e t stimuar n t gjith botn. sht viti i 90-vjetorit t l

No Pic available
  • 2010-04-22

Spekulimet me idealizmën e Nolit

Gjat nj mitingu n Kor dhe n kongresin e PS-s mbajtur t dieln, kryetari i PS-s, Edi Rama, i sht referuar nj fjalimi t Fan Stilian Nolit, mbajtur n pranvern e vitit 1924, ather kur edhe kishte filluar revolucioni i dhunshm n emr "t liris". Por far nnkupton "liria" q Edi Rama u ofron shqiptarve? A