Rezultate te kerkimit per termin: +Kishs

Meta: total 71 / total_found 71 / time 0.000 / keyword[0] kishs / docs[0] 71 / hits[0] 118 /
No Pic available
  • 2010-04-20

Një gjerman, për historinë e kishës shqiptare

Konferenca Ipeshkvore e Shqipris dhe Nunciatura Apostolike e Shqipris, n rastin e 150-vjetorit t themelimit t Seminarit Ndrdioqezan Shqiptar n Shkodr (1859), m 17 prill, pran ktij seminari, organizoi n Shkodr nj program festiv. N kuadr t ktij programi njditor n ambientet e semina

No Pic available
  • 2010-04-18

PS i ka vendosur maskat vetë, nuk ja ka vendosur kush

Protesta e socialistve me maska t zeza n goj ksaj t enjteje la pak prshtypje tek t tjert rreth problemit pr t cilin protesta u b. Ashtu si edhe shum ankesa t tjera t ksaj partie, edhe ksaj radhe nuk pati prputhje mes mjeteve q prdoren n protest dhe dimensioneve q kan paknaqsit e tyre. N shum ven

No Pic available
  • 2010-04-10

Brazili, ana e errët e mrekullisë ekonomike

Paraja (shtet n Brazil) sht nj nga shtetet me resurse m t pasura t Brazilit. Por ajo sht gjithashtu edhe nj ndr shtetet m t dhunshme t tij. Vetm n 2008, 13 njerz u vran si pasoj e prfshirjes s tyre n problemet e reforms agrare. T qenit modeli ekonomik i shekullit XXI dhe n ball

No Pic available
  • 2010-04-07

Presidenti dekoron klerikët, kritika për financimet

Topi: Në Shqipëri feja të flasë shqip Katr krert e komuniteteve t ndryshme fetare n Shqipri jan dekoruar pr her t par nga kreu i shtetit, duke marr urdhrin “Gjergj Kastrioti Sknderbeu”. Por prve vlersimit t lart, nga Presidenti Bamir Topi kan ardhur edhe kritika n

No Pic available
  • 2010-04-06

Koka e Aparkeas, pse nuk bien dakord!

Mozaiku i Mesaplikut, i ndodhur prej 81-shit në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë, ende nuk ka zgjidhur enigmën e kokës së Aparkeas, cili është ky burrë kaq simbolik i krijuar në Iliri?! Cili është identiteti, se çfarë ka qenë Aparkeasi, debatet vazhdojnë se çkuptim ka kjo fjalë

No Pic available
  • 2010-04-04

Pashkët, sot festojnë bashkë katolikë e ortodoksë

Kt vit, si rrallher, Pashkt prkojn n t njjtn dit, si pr besimtart katolik, ashtu edhe pr ata ortodoks. Festa e Pashkve simbolizon ringjalljen e Krishtit, pas kryqzimit t tij dhe sht festa m e shenjt pr besimtart e krishter. Sipas interpretimit biblik, me ringjalljen e Krishtit nd

No Pic available
  • 2010-04-03

Java e Pashkëve

Kisha Ortodokse ka shprndar n media axhendn e shrbesave gjat Javs s Pashkve. “N nj atmosfer t thell shpirtrore, pas nj periudhe t gjat kreshmimi, do dit mijra besimtar mbushin kishn “Ungjillzimi i Hyjlindses”, duke marr pjes n shrbesat e Javs s Madhe. Te gjitha