Rezultate te kerkimit per termin: +Kishs

Meta: total 71 / total_found 71 / time 0.000 / keyword[0] kishs / docs[0] 71 / hits[0] 118 /
No Pic available
  • 2010-04-02

Haraçi që nuk donte Zorba

Rrëfehet një prej trashëgimtareve të Zef Zorbës, e bija Eleni. Orët e fundit të poetit, jeta me babain që bisedonte, krijonte poezi, dëgjonte muzikë dhe gdhendte në dru krejtësisht i lirë. Brenda mureve të shtëpisë si perceptohej dija dhe dashuria për artin në derën e Zorbajve. El

No Pic available
  • 2009-12-25

Kryepeshkopi Janullatos urim shqiptarëve për Krishtlindje

Shqiptarve u ka uruar Krishtlindjet edhe Kryepeshkopi i Kishs Autoqefale Ortodokse t Shqipris Anastas Janullatos. Kreu i Kishs Ortodokse Shqiptare kathirrje pr paqe dhe dashuri mes njerzve duke i uruar t gjith shqiptart kudo q ndodhen Krishtlindjet dhe festat e fundvitit. Me rastin e Kremtes s Krish

Nobelistja shqiptare
  • 2009-12-11

Nobelistja shqiptare

Para tridhjet viteve pr her t par nj mim Nobel ka rn n duart e nj shqiptareje. Ka qen pikrisht Nna Terez shqiptarja e par q sht laureuar me mimin Nobel pr Paqe. N tridhjet vjetorin e dhnies s ktij mimi, t enjten, nn patronazhin e Presidentit t Kosovs, Fatmir Sejdiu, sht mbajtur nj akademi prkujtimor

Pr Fe e Atdhe
  • 2009-12-05

Pr Fe e Atdhe

Gjat jets s njeriut nji ndr punt ma t vshtira asht me fol pr njerzit e mdhaj ose si thonin klasikt n antikitet, njerzit e vdekshm me fol pr ata t pavdekshmit. Sot kombi shqiptar prkujton maritirzmin e nji ndr bijve t tij ma t shquem At Shtjefen Gjeovi t vram nga kriminelat serbomdhoj. Kur prmendim

Pjetr Bogdani n New York
  • 2009-12-03

Pjetr Bogdani n New York

Ka dal nga shtypi n New York libri me shkrime t studiuesve t veprs s Pjetr Bogdanit. N kt libr, i cili titullohet Imzot Pjetr Bogdani n New York, jan mbledhur kumtesat e paraqitura n seminarin kushtuar Imzot Pjetr Bogdanit, autor i librit eta e profetve si dhe prelat i kishs katolike shqiptare. N

T rrfesh botn e fmijve
  • 2009-11-30

T rrfesh botn e fmijve

Prballja me publikun sht gjithnj nj sforco q duhet ta bj me veten. M shum se t flas, i plqen t shkruaj. Leena Lander, shkrimtarja finlandeze e lindur m 1955 po njeh suksesin e saj n shum vende t bots. "Un jam shum e ndrojtur. Kam frik t flas para njerzve. Nj nga motivet q m ka shtyr ti shkruaj histo

No Pic available
  • 2008-11-01

Pes paradokset e ndrhyrjes amerikane n Irak

Ku jemi tre vjet m von? Edhe n vet Irakun, nn regjimin e Saddam Hussein, mbretronte nj siguri absolute si n qytete ashtu dhe n fshatra. Nj Perndimor mundej t shtiste atje i vetm, ngado, n do or t dits apo nats. Paradoksalisht, Iraku i pushtuar nga forcat amerikane sht kthyer vendi m i rrezikshm i pl