Rezultate te kerkimit per termin: +Kolegji

Meta: total 1000 / total_found 6087 / time 0.010 / keyword[0] kolegji / docs[0] 6087 / hits[0] 12020 /
Kërkesa e PD-LSI për shkarkimin e Arta Markut, KLP: Ja pse nuk shprehemi dot
  • 2019-02-25

Kërkesa e PD-LSI për shkarkimin e Arta Markut, KLP: Ja pse nuk shprehemi dot

Ka kaluar rreth një muaj nga koha kur krerët e dy grupeve parlamentare të opozitës, Petrit Vasili i LSI dhe Edmond Spaho i PD, kërkuan nga KLP shkarkimin e kryeprokurores Arta Marku. Ata argumentonin se ajo është ngarkuar me detyrë nga ligji që të verifikojë integritetin e figurës për t

Abuzimet seksuale, Vatikani përjashton ish-kardinalin amerikan
  • 2019-02-17

Abuzimet seksuale, Vatikani përjashton ish-kardinalin amerikan

Vatikani tha të shtunën se Papa Françesku e zhveshi nga petku ish-kardinalin amerikan, Theodore McCarrick. Në korrik të vitit të kaluar, Ati i Shenjtë pranoi dorëheqjen e tij nga Kolegji i Kardinalëve, pas akuzave se kishte abuzuar seksualisht me seminaristë të mitur dhe të rritur, gjat

Shkarkohet përfundimisht gjyqtari Gani Dizdari
  • 2019-02-13

Shkarkohet përfundimisht gjyqtari Gani Dizdari

Gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Gani Dizdari është shkarkuar përfundimisht nga detyra. Trupi gjykues i Kolegjit të Posaçëm të Apelimit kryesuar nga Ina Rama, relatore Natasha Mulaj dhe anëtarë Ardian Hajdari, Luan Daci, Rezarta Schuetz, shqyrtoi në dhomë këshillimi, çështjen që i p

No Pic available
  • 2019-02-13

Ku ka humbur gjyqtari Gani Dizdari?! KPA në kërkim të tij

Kolegji i Posaçëm i Apelimit shqyrtoi gjatë kësaj të marte ankesën e ish-gjyqtarit kushtetues, Gani Dizdari. Për herë të parë pas 12 vendimeve të shpallura, pasi kanë dhënë vendim në dhomë këshillimi, gjyqtarët e vettingut nuk e bëjnë dot publik vendimin. Shkak bëhet parashikimi

I shpëtoi burgut përjetë? Prokuroria do bëjë rekurs për Dritan Dajtin
  • 2019-02-09

I shpëtoi burgut përjetë? Prokuroria do bëjë rekurs për Dritan Dajtin

Duket se saga e Dritan Dajtit me drejtësinë shqiptare nuk ka përfunduar te vendimi i Gjykatës së Apelit të Krimeve të Rënda që i ndryshoi dënimin, duke e shpëtuar nga burgimi i përjetshëm. Kjo pasi, burime të Prokurorisë thonë se do të bëjnë rekurs vendimin e Gjykatës së Apelit

Gjyqtari i lidhur me krimin, një kujtim i hidhur për sistemin e drejtësisë
  • 2019-02-07

Gjyqtari i lidhur me krimin, një kujtim i hidhur për sistemin e drejtësisë

Vettingu i mbylli përfundimisht derën sot një prej Gjyqtarëve të Zinj të sistemit të drejtësisë në Shqipëri. Bëhet fjalë për ish anëtarin e Gjykatës së Lartë, Shkëlzen Selimi të cilin Kolegji i Posaçëm i Apelimit e njohu me vendimin final pasi ai kishte animuar më herët vendi

I ndikuar nga krimi, shkarkohet përfundimisht ish-gjyqtari i lartë
  • 2019-02-07

I ndikuar nga krimi, shkarkohet përfundimisht ish-gjyqtari i lartë

Kolegji i Posaçëm i Apelimit shkarkoi Shkëlzen Selimi, ish gjyqtar i Gjykatës së Lartë. Vendimi për lënien në fuqi të shkallës së parë u mor pas 6 orësh në Dhomën e Këshillimit. Trupa gjykuese e përbërë nga  Ina Rama, Sokol Çomo, Albana Shtylla, Natasha Mulaj e Rezarta Schuetz,