Rezultate te kerkimit per termin: +Komisionit +Parlamentar

Meta: total 1000 / total_found 17524 / time 0.013 / keyword[0] komisionit / docs[0] 71251 / hits[0] 119219 / keyword[1] parlamentar / docs[1] 55689 / hits[1] 90039 /
Ligji për Teatrin e ri, mazhoranca pranon dekretin e Presidentit
  • 2018-09-18

Ligji për Teatrin e ri, mazhoranca pranon dekretin e Presidentit

Mazhoranca ka pranuar sot dekretin e Presidentit Meta për ligjin e Teatrit të ri Kombëtar. Ky vendim është marrë në komisionin parlamentar të Veprimtarive Prodhuese, në prani edhe të deputetëve të opozitës. Kreu i komisioni, deputeti socialist Eduard Shalsi tha në mbledhjen e komisioni

Komisioni Tahiri, PD letër Ruçit: Të shkarkohen Fatmir Xhafaj dhe Ardi Veliu
  • 2018-09-05

Komisioni Tahiri, PD letër Ruçit: Të shkarkohen Fatmir Xhafaj dhe Ardi Veliu

Opozita e bashkuar paralajmëroi sot se e enjtja nuk do ti gjejë në Parlament, të cilësuar si fole e krimit nga kreu i saj Lulzim Basha, por në Elbasan, një tjetër vatër e krimit të organizuar, që pason Shkodrën për nga numri i vrasjeve dhe ngjarjeve të rënda që kanë ndodhur. E teksa

VETTINGU PO SHEMB PRAKTIKAT E MENDËSITË FEUDALE
  • 2018-08-03

VETTINGU PO SHEMB PRAKTIKAT E MENDËSITË FEUDALE

Bajram Peçi Nga: Bajram PEÇI Pas një interviste të zotit Ulsi Manja, Kryetar i Komisionit Parlamentar të Ligjeve, publiku u informua se me mbarimin e vetting-ut në sistemin e drejtësisë, procesi i pastrimit do vijojë të kryhet më pas për politikanët. Përfshirja e elitës politike nuk d

Djegia e avokatisë nga vettingu, ligji bie ndesh me vendimin e kushtetueses
  • 2018-07-29

Djegia e avokatisë nga vettingu, ligji bie ndesh me vendimin e kushtetueses

Parlamenti shqiptar duket se e ka hedhur hapin e parë për të përjashtuar jo vetëm nga sistemi i drejtësisë, por edhe nga e drejta për të ushtruar profesionin e avokatit, gjyqtarët dhe prokurorët që nuk kalojnë procesin e vetingut. Mazhoranca e votoi në parim projektligjin, ku ishte sht

Kandidatët për Gjykatën e Strasburgut, qeveria propozon 3 gjyqtarë (Emrat)
  • 2018-07-24

Kandidatët për Gjykatën e Strasburgut, qeveria propozon 3 gjyqtarë (Emrat)

Pozicion i gjyqtarit të Shqipërisë në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut është ende vakant, pasi lista me kandidatë të propozuara nga qeveria shqiptare janë refuzuar disa herë për shkak të pastërtisë së figurave. Ekzekutivi shqiptar ka hartuar një listë të re ku rekom

Teatri, Pollo: Ligji shkel marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit
  • 2018-07-10

Teatri, Pollo: Ligji shkel marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit

Deputeti demokrat Genc Pollo, thotë se ligji për Teatrin shkel Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit me Bashkimin Europian duke penguar garën e kompanive shqiptare dhe evropiane. Në një dalje për mediat nga selia blu, kryetari i komisionit parlamentar të Integrimit deklaroi se, Ligji special F

Hetimi për skandalin e ÇEZ, Prokuroria i nis letërporosi Çekisë e Kosovës
  • 2018-07-08

Hetimi për skandalin e ÇEZ, Prokuroria i nis letërporosi Çekisë e Kosovës

Hetimi i Prokurorisë së Tiranës mbi privatizimin e OSSH-së nga firma çeke CEZ në vitin 2006 duket se ka ngecur në një pikë delikate, pasi të dyshuarit kryesorë, që mund të kenë dijeni mbi negociatat që janë bërë dhe përfitimet që kanë ardhur nga ky privatizim, në asnjë moment