Rezultate te kerkimit per termin: +Koreja

Meta: total 1000 / total_found 3700 / time 0.002 / keyword[0] koreja / docs[0] 3700 / hits[0] 6683 /
Koretë, kandidaturë të përbashkët për Olimpiadën e 2032-it
  • 2018-09-19

Koretë, kandidaturë të përbashkët për Olimpiadën e 2032-it

Një epokë e re për 2 Koretë në Azi, ku shpresa për paqe mbizotëron kudo. E ku ka më mirë se një bashkim nëpërmjet sportit. Pikërisht kështu, sepse Koreja e Jugut dhe e Veriut kanë njoftuar se duan të kandidojnë në mënyrë të përbashkët për të organizuar Lojërat Olimpike në

No Pic available
  • 2018-09-18

Moon dhe Kim bisedojnë për denuklearizimin e Gadishullit Korean

Liderët e Koresë së Veriut dhe asaj të Jugut po takohen në Phenjan, për bisedime rreth denuklearizimit. Koreja e Veriut ka mbajtur një seri takimesh të rralla këtë vit edhe me Jugun, edhe me SHBA-në. Por, bisedimet me Uashingtonin kanë ngecur dhe palët kanë rënë dakord vetëm për q

Koretë drejt shuarjes së konflikteve, hapin zyrën e koordinimit
  • 2018-09-14

Koretë drejt shuarjes së konflikteve, hapin zyrën e koordinimit

Koreja Veriut dhe fqinji i saj jugor kanë hapur zyrën e parë ndërlidhëse afër kufirit mes dy vendeve, me qëllim përmirësimin e marrëdhënieve. Ky vendim është marr vetëm një javë para mbajtjes së samitit të planifikuar mes liderëve të dy Koreve në Phenian. Zyra e hapur në zonë

Krudot, vrasës të heshtur?
  • 2018-09-11

Krudot, vrasës të heshtur?

A e dini se nëse e vendosni peshkun të pa pastruar, pra me të brendshmet e tij, në frigorifer mund të jetë fatale për shëndetin? Sipas shefit të kuzhinës, Gëzim Musliaka, ky është një hap që nuk duhet neglizhuar pasi te të brendshmet e peshkut gjenden të gjitha ngarkesat mikrobike

Frika, Trump sulmon autorin: Do shkruaj vetë librin e vërtetë për presidencën
  • 2018-09-10

Frika, Trump sulmon autorin: Do shkruaj vetë librin e vërtetë për presidencën

Donald Trump ka premtuar të “shkruajë librin e vërtetë” për presidencën e tij, për të korrigjuar një rekord që thotë se është keqinterpretuar nga Bob Woodward, autori veteran i librit shumë kompromentues, Frika, që do të publikohet të martën dhe që hedh dritë mbi prap

No Pic available
  • 2018-09-09

Koreja e Veriut shënon 70-vjetorin, pa raketa balistike

Koreja e Veriut po shënon 70-vjetorin e krijimit të shtetit përmes një parade të madhe ushtarake. Por, në këtë paradë nuk janë ekspozuar raketat balistike interkontinentale, që janë bërë subjekt i sanksioneve ndërkombëtare. Lideri verikorean, Kim Jong Un ka shikuar teksa trupat, arti

No Pic available
  • 2018-08-13

Liderët e dy Koreve do takohen në Penian, samiti brenda shtatorit

Dy rivalët në gadishullin Korean kanë njoftuar këtë të hënë se, udhëheqësi i Veriut Kim Jong-un dhe presidenti i Jugut, Moon Jae-in do të takohen në Penian diku nga fundi i shtatorit. Shtysa për atë që do të jetë edhe samiti i tretë mes dy udhëheqësve koreanë që prej muajit pri