Rezultate te kerkimit per termin: +Krimes

Meta: total 1000 / total_found 1954 / time 0.001 / keyword[0] krimes / docs[0] 1954 / hits[0] 3309 /
No Pic available
  • 2017-09-14

Stërvitja ushtarake ruse në Evropë alarmon NATO-n: 100 mijë trupa marrin pjesë, është provokim

Rusia ka dërguar trupa dhe armë të blinduara në Bjellorusi prej disa javësh dhe të enjten Kremlini do ti urdhërojë ato të fillojnë të sulmojnë vendet fqinje anëtare të NATO-s. Sigurisht jo vende të vërteta. Për fqinjët e Rusisë, stërvitja ushtarake e njohur si Zapad 2017,

BE vazhdon sanksionet kundër zyrtarëve rusë
  • 2017-09-14

BE vazhdon sanksionet kundër zyrtarëve rusë

Bashkimi Europian ka vazhduar edhe për gjashtë muaj sanksionet kundër zyrtarëve të Rusisë dhe separatistëve pro-rusë në Ukrainë. Ministrat e Brendshëm të 28 vendeve anëtare të BE-së, gjatë takimit në Bruksel, kanë vendosur për vazhdimin e tyre deri në mars të vitit 2018. Afati i

Manovra ushtarake ruso-bjelloruse shqetëson Perëndimin
  • 2017-09-14

Manovra ushtarake ruso-bjelloruse shqetëson Perëndimin

Zëvendësministri rus i mbrojtjes, Aleksander Fomin pak para fillimit të manovrës ushtarak Rusia dhe Bjelloruria kanë filluar manovrën e zgjeruar, të kritikuar në shkallë ndërkombëtare, me emrin “Sapad” – Perëndimi. Në këtë manvoër do të ushtrohen ushtarët për kon

No Pic available
  • 2017-09-07

Anija ushtarake ruse kalon për herë të parë në Krimenë e pushtuar

Për herë të parë, anija luftarake ruse Azov ka kaluar nën harkun hekurudhor të urës masive Kerç Strait, aktualisht në ndërtim e sipër dhe që lidh gadishullin e Krimesë me Rusinë kontinentale. Harku i parë i urës, e cila lidh rajonin e Deitt të Zi të Krasnodarit dhe Gadishullit të

Konflikti me Rusinë, SHBA siguron Ukrainën për mbështetje
  • 2017-08-25

Konflikti me Rusinë, SHBA siguron Ukrainën për mbështetje

Ministri i Mbrojtjes i SHBA, Mattis tha se qeveria e tij po shqyrton në mënyrë intensive çështjen e dërgimit të armëve amerikanë në Ukrainë, që ajo të mbrohet. Ai tha se është e qartë që Ukraina nuk është agresore. Ajo mbron territorin e saj, tha Mattis. Uashingtoni nuk do ta njoh

No Pic available
  • 2017-08-24

Mattis: Rusia po kërkon të rishkruajë me forcë kufijtë

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Jim Mattis akuzoi sot Rusinë se “po kërkon të rishkruajë me forcë kufijtë ndërkombëtarë” dhe përsëriti angazhimin e SHBA për të ndihmuar në rritjen e aftësive të forcave të armatosura ukrainase. Shefi i Pentagoni i bëri komentet në Kiev,

Efekti domino! Përmbytje nga shiu, 50 makina grumbullohen në rresht
  • 2017-08-20

Efekti domino! Përmbytje nga shiu, 50 makina grumbullohen në rresht

Dhjetra makina janë grumbulluar njëra pas tjetrës pas përmbytjeve të mëdha të shkaktuara nga reshjet e dendura të shiut në një qytet turistik në Krime. Zinxhiri i automjeteve të shkatërruara shkaktoi një trafik prej 10 km në autostradë. Qyteti i Sudak dhe zona përreth Krimesë lindo