Rezultate te kerkimit per termin: +Krimes

Meta: total 1000 / total_found 1954 / time 0.001 / keyword[0] krimes / docs[0] 1954 / hits[0] 3309 /
Putin viziton Krimenë e aneksuar nga Moska
  • 2017-08-19

Putin viziton Krimenë e aneksuar nga Moska

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nisur një vizitë pune në qytetin Sevastopol në Krime, pjesë të cilën e ka aneksuar Moska, më shumë se 3 vite më parë. Putin pritet të vizitojë një muze, ekspozita me artefakte rreth historisë së Krimesë dhe një kompeks memorial, të personave që

10 qytetet më të mira dhe më të këqija  për të jetuar
  • 2017-08-17

10 qytetet më të mira dhe më të këqija  për të jetuar

Njësia e Inteligjencës së The Economist ka publikuar Raportin e Jetueshmërisë Globale për 2017-n. Për të shtatin vit radhazi, Melburni në Australi është qyteti më i mirë për të jetuar. Edhe pse pesë qytetet më të mira mbeten të pandryshuara, në vitet e fundit është vënë re nj

No Pic available
  • 2017-08-15

Rusia bën film për aneksimin e Krimesë

Ky është një vendim që merret vetëm njëherë në jetë,-thotë një zë në trajlerin për Krimenë, një film rus me buxhet të lartë që dramatizon aneksimin e gadishullit nga Rusia në vitin 2014. Filmi, që do të jetë premierë në Rusi muajin e ardhshëm dhe përbëhet nga ushtarë rus

Situata në Ukrainë, takim Tillerson-Lavrov në Manila
  • 2017-08-06

Situata në Ukrainë, takim Tillerson-Lavrov në Manila

Secretary of State Rex Tillerson, right, shakes hands with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov at the State Department in Washington, Wednesday, May 10, 2017. (AP Photo/Carolyn Kaster) Rusia tha të dielën se Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë së shpejti një përfaqësues në Moskë lidhur

No Pic available
  • 2017-08-05

BE-ja zgjeron sanksionet kundër rusëve

Bashkimi Evropian, i ka zgjeruar sanksionet kundër kompanive ruse dhe disa personave, duke përfshirë zëvendësministrin e Energjisë, Andrei Cherezov, për shkak të dërgimit të disa turbinave, Siemens nga Rusia në gadishullin e Krimesë, të cilin Rusia e ka aneksuar nga Ukraina. Diplomatët

No Pic available
  • 2017-08-02

Mesazhi i Enverit për amerikanët: Na ndihmoni!

Në këtë pjesë të dytë të rrëfimit të gazetarit dhe shkrimtarit amerikan Peter Lucas, mbështetur tërësisht në dokumentet sekrete amerikane të kohës,  tregohet situata në Shqipëri menjëherë pas çlirimit të vendit. Shqipëria e drobitur dhe shkatërruar nga lufta ishte në një ud

Sanksionet ndaj Rusisë, Putin dëbon 755 diplomatë amerikanë
  • 2017-07-31

Sanksionet ndaj Rusisë, Putin dëbon 755 diplomatë amerikanë

Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi të djelën se 755 diplomatë amerikanë do të dëbohen nga Rusia deri më 1 shtator. Dëbimi i diplomatëve pason sanksionet e miratuara nga Kongresi amerikan kundër Rusisë javën e kaluar. Përgjigja e Rusisë pritet t’i acarojë më tej tensionet mes