Rezultate te kerkimit per termin: +Krimes

Meta: total 1000 / total_found 1954 / time 0.001 / keyword[0] krimes / docs[0] 1954 / hits[0] 3309 /
No Pic available
  • 2018-12-01

UKRAINË, RREZIKU NGA LUFTA TOTALE

Presidenti i Ukrainës Petro Poroschenko ka shpallur gjendjen e luftës në disa zona, për shkak të grumbullimit të forcave ruse në kufi me këtë vend. Pasojat mund të jenë të rënda. Aktualisht të gjitha informacionet shpijnë në një konkludim: Konflikti i ri mes Ukrainës dhe Rusisë du

No Pic available
  • 2018-11-30

Frikë nga pushtimi, Ukraina u ndalon hyrjen burrave rusë të moshës 16-60 vjeç

Tensionet mes Ukrainës dhe Rusisë pas përplasjes së anijeve në ngushticën e Kerçit dhe pas rikthimit të ligjit të luftës në disa rajone nga Kievi zyrtar, sot është marrë një tjetër masë kundër Kremlinit. Ukraina nuk do të lejojë burra rusë të moshës nga 16-60 vjeç në vend pa

No Pic available
  • 2018-11-29

Frika nga Rusia, Poroshenko i kërkon NATO-s të dërgojë anije në detin Azov

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko i bëri thirrje NATO-s që të dërgojë anije në detin Azov për të mbrojtur vendin e tij, pasi Rusia aneksoi tri anije të Ukrainës dhe arrestoi ekuipazhin e tyre të dielën, jashtë brigjeve të Krimesë. Në një intervistë për gazetën gjermane Bi

Presidenti Poroshenko: Ukraina është nën kërcënimin e luftës me Rusinë
  • 2018-11-28

Presidenti Poroshenko: Ukraina është nën kërcënimin e luftës me Rusinë

Presidenti ukrainas Petro Poroshenko paralajmëroi të martën për kërcënimin që i kanoset dhe tha se Rusia  ka rritur ndjeshëm praninë e saj ushtarake në kufirin e tyre të përbashkët dhe se tensionet po përshkallëzohen mes dy vendeve. “Unë nuk dua që dikush të mendojë se kjo

No Pic available
  • 2018-11-27

Përplasja me Rusinë, Ukraina rikthen ligjin ushtarak

Ukraina ka rikthyer në fuqi ligjin ushtarak, pas kapjes së tri anijeve të saj detare dhe 23 pjesëtarëve të ekuipazhit të dielën nga Rusia. Pas debateve të nxehta, ligjvënësit mbështetën kërkesën e presidentit Petro Poroshenko për të sjellë në fuqi ligjin ushtarak, që do të zgja

Tension mes Rusisë dhe Ukrainës, sulmohet ambasada ruse në Kiev (Foto)
  • 2018-11-26

Tension mes Rusisë dhe Ukrainës, sulmohet ambasada ruse në Kiev (Foto)

Tensioni shumë i lartë, i degjeneruar në një betejë detare, midis Ukrainës dhe Rusisë në Detin e Zi, jashtë brigjeve të Krimesë, duket se po përshkallëzohet. Rusia ka denoncuar një ndalim të anijeve ukrainase në Detin e Zi. Nga Kievi, vjen kundër akuza, që flet për sulme me armë

Tension në ujërat e Krimesë, anija ruse godet 1 anije ukrainase (FOTO)
  • 2018-11-25

Tension në ujërat e Krimesë, anija ruse godet 1 anije ukrainase (FOTO)

Një përplasje e vërtetë është shënuar në ujërat e Gadishullit të aneksuar të Krimesë, teksa 3 anije të marinës ukrainase, shkelën kufirin të dielën dhe hynë në Ngushticën e Kerçit që shtrihet midis Krimesë dhe Rusisë kontinentale. “Këtë mëngjes rreth orës 7, tre ani