Rezultate te kerkimit per termin: +Krimes

Meta: total 1000 / total_found 1954 / time 0.001 / keyword[0] krimes / docs[0] 1954 / hits[0] 3309 /
No Pic available
  • 2018-06-05

Putin vizitë në Austri: Rusia nuk synon të ndajë BE-në

Presidenti rus Vladimir Putin ka thënë se Rusia nuk po përpiqet të ndajë Bashkimin Evropian. Vërejtjet e tij erdhën përpara një vizite në Austri, në atë që do të jetë udhëtimi i tij i parë në një vend të Evropës Perëndimore pas gati një viti. Ai i tha stacionit mediatik ORF t

Lojëra lufte të NATO-s, 18.000 trupa në manovra për Aleancën
  • 2018-06-04

Lojëra lufte të NATO-s, 18.000 trupa në manovra për Aleancën

Manovra “Saber Strike”, në të cilën marrin pjesë Estonia, Letonia, Lituania, Polonia dhe 17 ushtri të tjera partnere dhe aleate nisi të dielën (03.06.). Ajo është “një demonstrim i qartë i angazhimit dhe solidaritetit të Aleancës”, bëri të ditur ushtria e SHBA

No Pic available
  • 2018-05-15

Putin si kamionist, inaguron urën që lidh Rusinë me Krimenë

Presidenti rus, Vladimir Putin ka marrë pjesë në ceremoninë e hapjes së një prej projekteve të tij më prestigjioze, urës kontraverse që lidh Krimenë e aneksuar me Rusinë. Ura 19 kilometra që kalon në Ngushticën Kerç ishte planifikuar të funksionalizohej në dhjetor të vitit 2018, m

Vladimir Putin betohet si president i Rusisë
  • 2018-05-07

Vladimir Putin betohet si president i Rusisë

Vladimir Putin është betuar sot në mandatin e tij të katërt si president i Rusisë, duke zgjatur pushtetin e tij 18 vjeçar në këtë shtet. Në këtë ceremoni Putin është zotuar se do t’i shërbejë popullit dhe do të punojë në përmirësimin e kushteve për jetesë. Mbështetës

Rusia shkurton shpenzimet ushtarake
  • 2018-05-02

Rusia shkurton shpenzimet ushtarake

Sanksionet perëndimore dhe recesioni i gjatë detyruan ushtrinë ruse të zvogëlojë shpenzimet ushtarake me 20 për qind vitin e kaluar. Kjo është tkurrja e parë e saj në pothuajse dy dekada, tha në një raport Instituti Ndërkombëtar për Paqe. Pavarësisht se Rusia tregoi muskujt ushtara

BE-ja pritet të zgjerojë listën e sanksioneve ndaj Rusisë
  • 2018-04-30

BE-ja pritet të zgjerojë listën e sanksioneve ndaj Rusisë

Bashkimi Evropian pritet të vendosë sanksione kundër pesë personave, të cilët, sipas bllokut, kanë ndihmuar në organizimin e zgjedhjeve presidenciale ruse në rajonin ukrainas të Krimesë, të cilin Moska e ka anekusar. Burime që kanë njohuri për këtë çështje, por që nuk janë të a

No Pic available
  • 2018-04-06

SHBA vendos sanksione ndaj oligarkëve rusë

Administrata e Presidentit Donald Trump shpalli të premten sanksione të gjera kundër 38 individëve dhe kompanive ruse, në kuadrin e një asaj që zyrtarët e lartë të administratës e cilësuan si përgjigje ndaj prirjes ruse për aktivitete keqdashëse në gjithë botën. Sanksionet do të v