Rezultate te kerkimit per termin: +Kristo +Sotiri

Total: 48
No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:28.935Z

7 marsi, festime në Korcë ku u hap "Mësojtorja"

Aktivitete artistike me rastin e 7 marsit në qytetin e Korcës, ku 122 vite më parë u cel shkolla e parë shqipe. "Mësojtorja" ishte e para shkollë fillore shqipe me fizionomi të plotë kombëtare e laike . KORCE- Ka nisur të festohet me aktivitete të shumta dita e mësuesit si një d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:27.955Z

Durrës, vidhen kapakët e pusetave, shqetësim për qytetarët dhe institucionet

Kujdes se mos biesh në pusetë! Kjo është shprehja që përdorin qytetartë dhe shoferët e Durrësit këto kohe vetëm pak ditë nga hapja e sezonit turistik. Vjedhja e kapakëve të pusetave po kthehet në një fenomen shqëtësues jo vetëm për banorët, por edhe për institucionet përkatës

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:57.138Z

Prishja e shatërvanit në Durrës, çështja nesër në Komisionin e Restaurimeve

DURRES-Do të mblidhet nesër komisioni i restaurimeve, i cili si çështje kryesore në rendin e ditës do të ketë shatërvanin në qender të qytetit të Durrësit, një projekt, zbatimi i të cilit nisi në fund të gushtit nga bashkia e qytetit bregdetar. Komisioni parashikohet të mblidhet rr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:56.768Z

Kundër prishjes së shatërvanit, qytetarët e Durrësit në protestë

DURRES-Një numër i madh qytetarët janë ngritur në protestë duke kundërshtuar kështu prishjen e shatërvanit para bashkisë të qytetit bregdetar të Durrësit. Lëvizja qytetare është shoqëruar me nota proteste kundrejt k

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:57.138Z

Durrës, dilema për shatërvanin, të hënën vendimi i Këshillit Kombëtar të Restaurimeve

Durrës - Pavarësisht se Këshilli bashkiak i Durrësit nuk ka folur ende, të hënën mblidhet Këshilli Kombëtar i Restaurimeve, ku do të vendoset fati i Emblemës së Durrësit, shatërvanit 84-vjeçar, prishja e të cilit do t’i hapte rrugë projektit për rehabilitimin e sheshit Liria

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:21.953Z

Sulidh-ët dhe "perandoria" e tyre fotografike

Në historinë e artit shqiptar, si dhe të përpjekjeve për liri e pavarësi të kombit tonë, Kris to Sulidhi dhe djali i tij Vangjel, zënë vend nderi. At e bir, ata janë përfaqësuesit më të denjë të brezit të tyre. Me dokumentet fotografike që krijuan, lanë pas një "perandori" infor

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:30.087Z

Fotografitë e harruara të Sotirit

Mes rrugicave të Korçës, ata që njohin rishtas historinë e fotografisë shqiptare, kërkojnë "thesarin" e Sotirit. Gjendet në një shtëpi të thjeshtë, i shpëtuar për dashamirësi të fatit. Janë rreth 15 mijë negativë. Portrete, peizazhe, foto familjare, rrugica qyteti, artistë, kali

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama