Rezultate te kerkimit per termin: +Larte +Pedagogjik

Meta: total 112 / total_found 112 / time 0.001 / keyword[0] larte / docs[0] 34314 / hits[0] 53525 / keyword[1] pedagogjik / docs[1] 1417 / hits[1] 1786 /
No Pic available
  • 2012-08-31

Maturantet e dobet, "stop" regjistrimeve ne privat Luljeta Ndoka

Universitetet private nuk do te jene me "streha" e maturanteve te dobet, por edhe per ta do te kete nje sistem filtrimi. Keshtu, nese nje prej maturanteve nuk ka marre provimet me zgjedhje, nuk ka te drejte te regjistrohet ne asnje institucion te arsimit te larte jopublik. Udhezimi me i fundit i min

No Pic available
  • 2012-08-02

Pagat e reja per stafin pedagogjik te universiteteve

Luljeta Ndoka Rriten me 2 per qind pagat e personalit akademik ne arsimin e larte publik. Keshilli i Ministrave vendosi ne mbledhjen e djeshme qe te miratoje propozimin e Ministrise se Financave per te rritur pagat e punonjesve ne arsimin e larte, por ama te heq shperblimet per pjesemarrje ne Keshil

No Pic available
  • 2012-06-21

Historia ime me Sigurimin e Shtetit

Kandidati i dorëhequr për kreun e shtetit rrëfen jetën e tij: Takimi me operativin e Sigurimit kur isha 17 vjeç në ‘81, refuzimi për të bashkëpunuar dhe përballja me diktaturën. I. PIKENISJE NGA E TASHMJA Dita e hënë, date 11 q

Tafaj raporton per Kristal
  • 2012-05-28

Tafaj raporton per Kristal

Pas skandalit, të shitjes së diplomave nga Universiteti Kristal, ministri i Arsimit Myqerem Tafaj ka pranuar para Komisionit te Arsimit dhe Medias, se sistemi arsimor privat nuk eshte i imunizuar ende dhe ka nje rruge te gjate perpara. Universiteti Kristal eshte ende ne het

No Pic available
  • 2012-03-18

Akreditimi i universiteteve, kriteret per ta perfituar Luljeta Ndoka

Dhjetera universitete dhe programe studimi jane ende te paakredituara ne vendin tone. Nderkaq, Ministria e Arsimit dhe e Shkences ka shpallur se cilat jane keto kritere qe duhet te plotesojne shkollat e larta dhe universitetet publike e jopublike te vendit per t'u akredituar. Nje kapitull mjaft i re

No Pic available
  • 2012-01-09

Gjuhetari i fshatit

Obituare/ Me rastin e 75-vjetorit te lindjes se pedagogut dhe gjuhetarit prof. dr. Simon Pepa. Semundja qe e pameshirshme dhe ai nderroi jete kur kishte arritur te hartonte disa monografi por se fundi mundi te shohe te botuar vepren me te mire te tij Tradita bujqesore nepermjet thesarit gjuhesor ne

No Pic available
  • 2012-01-06

Profesor Kostaq Cipo atdhetari demokrat, shkencëtari, me kontribute të spikatura në gjuhësi

06-01-2012 / Nga Astrit Margjeka In MemoriamProfesor Kostaq Cipo perfaqeson atdhetarin demokrat, shkencetarin, pedagogun, intelektualin erudit me kontribute te spikatura ne dobi te shoqerise shqiptare.Formimi, kultura dhe orientimi perendimor te ndikuara fuqishem dhe nga tradita e treves se or