Rezultate te kerkimit per termin: +Leka

Meta: total 1000 / total_found 5308 / time 0.014 / keyword[0] leka / docs[0] 5308 / hits[0] 11694 /
Kumbaro: Kultura dhe Tirana, sfida jonë në Venecia
  • 2018-05-28

Kumbaro: Kultura dhe Tirana, sfida jonë në Venecia

#TiranaZeroSpace hapi dyert në Ekspozitën Ndërkombëtare të Arkitekturës, Venecia 2018, në prani të vizitorëve të shumtë që shprehën interes për pavijonin shqiptar, i cili prezantohet në Arsenale. Pavioni shqiptar komisionohet dhe mbikëqyret nga Ministria e Kulturës e Republikës së

No Pic available
  • 2018-05-23

Heroinë në Berat dhe kokainë në Laç, dy të arrestuar

Prodhim dhe shitje e lëndëve narkotike është akuza mbi të cilën është bërë arrestimi i dy personave në Berat dhe Kurbin. Në prangat e policisë së Beratit ka rënë 43-vjeçari Ilir Leka. Në momentin e arrestimit atij i janë gjetur edhe dy doza lëndë narkotike heroinë. Specialistë

Drejt SHBA-ve me viza false për 20 mijë euro, goditet grupi kriminal
  • 2018-05-15

Drejt SHBA-ve me viza false për 20 mijë euro, goditet grupi kriminal

Policia e Shtetit ka finalizuar operacionin 272, ku janë arrestuar 41 persona, shqiptarë dhe grekë, mes të cilëve edhe dy policë shqiptarë. Ata akuzohen për falsifikim të dokumenteve, letërnjoftimeve, pasaportave dhe formularëve, duke punuar si një grup i strukturuar kriminal. Drejtori

Vlash Droboniku, themeluesi i filmit të animuar
  • 2018-03-13

Vlash Droboniku, themeluesi i filmit të animuar

Viti 1975 shënoi një sukses të ri, u prodhua i pari film multiplikativ shqiptar (teknika e kartonave) Zana dhe Miri nga piktori Vlash Droboniku i cili mbasi kreu studimet në Institutin e Lartë të Arteve në Tiranë, bëri një specializim të shkurtër në studion Animafilmnë Bukuresht (Ruman

Fiks Fare/ Të burgosurit e Spaçit: Sna japin pension si minatorë
  • 2018-02-01

Fiks Fare/ Të burgosurit e Spaçit: Sna japin pension si minatorë

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së enjtes sorollatjet e institucioneve shtetërore në dëm të ish-të përndjekurve politikë, të cilët kërkojnë pension si minator. Disa të burgosur, që kanë vuajtur dënimin në burgun famëkeq të Spaçit, denoncuan disa institucione, duke filluar nga Inst

Nuk është një përqafim
  • 2018-01-17

Nuk është një përqafim

Nuk është një përqafim, por një rrobaqepëse që po përpiqet të marrë masat. Ky vizatim i Dhimitër Theodhorit është vetëm një nga koleksioni me emrin e tij në Galerinë Kombëtare të Arteve. Piktori Dhimitër Theodhori i përket grupit të piktorëve të filmit shqiptar, të cilët ba

Hidhet shorti për prokurorët që do të kalojnë në sitën e Vettingut
  • 2018-01-11

Hidhet shorti për prokurorët që do të kalojnë në sitën e Vettingut

Në Prokurorinë e Përgjithshme u hodh shorti për rivlerësimin kalimtar të prokurorëve nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Në njoftimin e shpërndarë nga Prokuroria e Përgjithshme thuhet se për secilin prej 11 prokurorëve në short, përzgjidhen 5 dosje nga ky Komision, ndërsa procedu