Rezultate te kerkimit per termin: +Leka

Meta: total 1000 / total_found 5308 / time 0.002 / keyword[0] leka / docs[0] 5308 / hits[0] 11694 /
Ditëlindja e Leka Zogut, kur 5 prilli shpallej festë kombëtare
  • 2018-01-07

Ditëlindja e Leka Zogut, kur 5 prilli shpallej festë kombëtare

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, Le Temps, ka botuar, të premten e 7 prillit 1939, në faqen n°2, lajmin e lindjes së princit trashëgimtar të shqiptarëve, Leka Zogu. Blogeri Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së tij Dars (Klos), Mat Albania, sjell, për lexuesin shqiptar, detajet e

Një ditë në Mat, përlotet Elia Zaharia
  • 2017-12-23

Një ditë në Mat, përlotet Elia Zaharia

Prej disa vitesh Fondacioni Mbretëresha Geraldinë e ka kthyer në traditë shpërndarjen e dhuratave për fëmijët e shkollave të ndryshme në zona të thella. Një nismë kjo e ndërmarrë nga Princi Leka II dhe bashkëshortja e tij, Princeshë Elia Zaharia. Këtë vit në bashkëpunim me

Këshilli Bashkiak miraton me 32 vota Buxhetin për vitin 2018
  • 2017-12-21

Këshilli Bashkiak miraton me 32 vota Buxhetin për vitin 2018

Këshilli Bashkiak i Tiranës miratoi me 32 vota  buxhetin e vitit të ardhshëm. Për vitin 2018, investimet e parashikuara nga Bashkia e Tiranës për tu zhvilluar në kryeqytet do të pësojnë një rritje prej 16%, krahasuar me vitin aktual. Gjatë prezantimit të buxhetit të Bashkisë së T

Kërcënon dhëndrin me armë gjahu, në pranga 57-vjeçari
  • 2017-12-10

Kërcënon dhëndrin me armë gjahu, në pranga 57-vjeçari

Një konflikt pronësie ka rrezikuar që të mbyllej tragjikisht, pasi vjehrri ka drejtuar armën ndaj dhëndrit të tij. Rrahman Leka, 57 vjeç, banues në fshatin Levan, Fier, gjatë ditës së djeshme për motive pronësie ka kanosur dhëndërrin e tij, G.S,, 47 vjeç, dhe ka qëlluar me armë gj

Rama mbledh deputetët e Ligjeve, mes tyre edhe Tahiri
  • 2017-11-21

Rama mbledh deputetët e Ligjeve, mes tyre edhe Tahiri

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur këtë mëngjes në ambientet e kryeministrisë deputetët e Komisionit të Ligjeve, i cili kryesohet nga Ulsi Manja. Mësohet se në këtë takim është i pranishëm Saimir Tahiri, edhe disa javë më parë u përjashtua nga grupi parlamentar i socialistëve, deri

Fotografia që riktheu Gazmend Lekën në një ekspozitë
  • 2017-11-12

Fotografia që riktheu Gazmend Lekën në një ekspozitë

Taso” quhet ekspozita që rikthen në Galerinë FAB më 15 nëntor piktorin Gazmend Leka. Një mori pikturash frymëzuar nga miqësia me piktorin pogradecar Anastas Kostandini; i njohur me emrin Taso. Për kuratorin Ermir Hoxha gjeneza e kësaj ekspozite është e thjeshtë. Një vit më parë

Pier Paolo Pasolini: Takimi me Hipitë
  • 2017-11-11

Pier Paolo Pasolini: Takimi me Hipitë

Për herë të parë hipìtë i ndesha në Pragë. Në hollin e hotelit ku bujtja, hynë dy rioshë të huaj, me flokët e gjatë gjer mbi shpatulla. Kaluan përmes hollit, gjetën një cep paksa të veçuar dhe zunë një tryezë. Për ndonjë gjysmë ore qëndruan ulur ashtu, të vëzhguar nga të