Rezultate te kerkimit per termin: +Loja

Meta: total 1000 / total_found 9610 / time 0.005 / keyword[0] loja / docs[0] 9610 / hits[0] 11677 /
Flutura Açka, rebelja e ankthit
  • 2016-02-23

Flutura Açka, rebelja e ankthit

Poete, prozatore, botuese, Flutura Açka ndan jetën mes Holandës dhe Shqipërisë, duke i rezistuar një gjurme letrare jo të lehtë për t'u identifikuar. Një profil letrar kompleks, poete rebele e ankthit, aktive, reflektuese që na rrëfen çfarë ndodh me ekzistencën e njeriut, asaj të gr

Topi dhe Moisiu: Duhet të mësohet të respektojë Kushtetutën
  • 2016-02-23

Topi dhe Moisiu: Duhet të mësohet të respektojë Kushtetutën

“Loja me dekretet”, ish-presidentët, pasardhës të tyre Detyrimi i pashmangshëm për respektimin e përcaktimeve kushtetuese, detyroi Presidentin e Republikës, Bujar Nishani, të dekretonte dy ministrat e rinj të kabinetit Rama. Dy ish-presidentët e Republikës Alfred Moisiu dhe Ba

Loja e fundit gjeopolitike e Turqisë
  • 2016-02-22

Loja e fundit gjeopolitike e Turqisë

Nga Blendi Lami* Turqia po ecën në një teh të hollë, mes luftës siriane dhe interesave të mëdha që përleshen në atë luftë. Lami shkruan se Turqia ka nevojë të madhe për aleatë europianë. Pikësëpari ka rezultuar i cekët dhe i nxituar mendimi se shteti sirian do të dorëzohej p

Snajperët që vrasin për të mbrojtur rinocerontë
  • 2016-02-22

Snajperët që vrasin për të mbrojtur rinocerontë

Mjedisi – Në rezervatin natyror të Kenias, masa të reja drastike po ndërmerren për të mbrojtur rinocerontët nga gjahtarët që i vrasin për t’u marrë brirët. Dikur kishte rreth 200,000 rinocerontë në Kenia. Numri ra në rreth 200 në mesin e viteve 1980, por me krijimi

Henry, Barcelonës: Bllokojeni Ozilin, vdesë Arsenali!
  • 2016-02-22

Henry, Barcelonës: Bllokojeni Ozilin, vdesë Arsenali!

Thierry Henry ka treguar se si Barcelona mund ta kalojë lehtë Arsenalin. Ish sulmuesi francez ka thënë se nëse Barca e bllokon Ozilin, loja e Arsenalit do të vdesë. "Mendoj se Barcelona do të kualifikohet në çerekfinale, por nuk do ta ketë

Rusët luajnë shah të zhytur në ujin e akullt
  • 2016-02-22

Rusët luajnë shah të zhytur në ujin e akullt

Notarët rusë kanë gjetur një mënyrë të re për të rënë në sy, duke sfiduar temperaturat e acarta, duke luajtur shah në ujin e akullt. Në liqenin rus në malet Urale, notarët u zhytën në ujin e akullt, në tëmperaturat -5 gradë celcius, për të luajtur shah, për të testuar aftës

No Pic available
  • 2016-02-21

Lëvizja anti-SHBA që zhvillohet në Kosovë, është neveritëse

Qendrim Gashi Është neveritëse lëvizja anti-ShBA e cila zhvillohet në Kosovë qe një kohë. Nuk janë të rastësishme thirrjet kundër ambasadorit amerikan e as kundër paraardhësve të tij. Para pak javësh kishte thirrje edhe kundër një përfaqësuesi të një shteti të rëndësish