Rezultate te kerkimit per termin: +Madje +Samiu

Meta: total 65 / total_found 65 / time 0.001 / keyword[0] madje / docs[0] 113919 / hits[0] 154154 / keyword[1] samiu / docs[1] 198 / hits[1] 385 /
No Pic available
  • 2012-10-23

Vajza e Sami Frashërit ka ndaluar forcërisht ardhjen e eshtrave të të atit në Shqipëri

Nipi i vëllezërve të ndritur të historisë së Rilindjes kombëtare, vijon rrëfimin e tij me të panjohurat e mëdha. Orhan Jegeni rrëfen hollësitë e internimit të së ëmës së tij Irfane Jegeni, në ditët e

No Pic available
  • 2012-10-21

Jegeni: Në '78 erdhën eshtrat e Abdyl Frashërit nga Turqia, internohet mbesa

Orhan Jegeni, kështu quhet njeriu më i afërt i trungut të Frashërllinjve të njohur. Mund të duket larg në histori, madje mund të duken tashmë edhe si emra abstraktë për shkak të periudhës së hershme kur ata kanë jetuar d

No Pic available
  • 2012-10-20

Orhan Jegeni: Krushqia mes Frashërllinjve dhe Toptanëve

Orhan Jegeni, kështu quhet njeriu më i afërt i trungut të frashërllinjve të njohur. Mund të duket larg në histori, madje mund të duken tashmë edhe si emra abstraktë për shkak të periudhës së hershme kur ata kanë jetuar d

No Pic available
  • 2012-07-23

Sulo Gradeci: Ismail Qemali ka qenë deputet i vendlindjes sime

Sulo Gradeci. Emër i njohur si njeriu besnik që siguroi për 30 vjet jetën e liderit të shtetit komunist Enver Hoxha, vjen para publikut të gjerë me dëshmitë e tij të rralla. Sulo Gradeci njeriu besnik dhe i superfolur i rrymave antienveriste në

No Pic available
  • 2012-06-07

Pavaresia e Shqiperise - bije e Rilindjes sone Kombetare Nga Prof. Dr. Albert Frasheri

Duke dashur te shkruaj keto mendime mbi Pavaresine dhe Rilindjen Kombetare, solla nder mend nje shprehje te patriotizmit te vellezerve tane kosovare: nder emrat e rinj me te cilet ata pagezojne femijet e tyre, perdorin edhe te tille, si Frasher, Vjosa, Berat, etj. I shkrova nje mesazh historianit Fr

No Pic available
  • 2012-05-15

Arben Duka dhe Adi Hila këngë për pronarin e "Kristal"

Të tjera rreth shkrimit VIDEO - Dëgjo këngën nga Ylli Baka TIRANE - Për presidentin e universitetit “Kristal”, Ahmet Muça, janë krijuar edhe balada. Madje jo vetëm kaq, por autori i tekstit, Arben Duka, nuk ka ngurruar që pronarin e “Kristal” ta kraha

No Pic available
  • 2012-02-23

Hasan Luçi: Që nga Parisi njoftova Kadri Hazbiun se do vritej Enver Hoxha

Ishte nëntori i vitit 1974. Shqipëria komuniste kishte ditë që priste të festonte me madhështi 30-vjetorin e Çlirimit të vendit nga pushtuesit nazifashistë. Më së shumti ajo atmosferë ndjehej te banorët e kryeqytetit, të cil&eum

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama