Rezultate te kerkimit per termin: +Madje +Samiu

Meta: total 65 / total_found 65 / time 0.001 / keyword[0] madje / docs[0] 113919 / hits[0] 154154 / keyword[1] samiu / docs[1] 198 / hits[1] 385 /
No Pic available
  • 2010-10-22

Evropa Turqia dhe Shqiperia

Disa erdhen prej kufirit e thane se nuk ka me barbare. Cdo te behemi tani pa barbaret Ata do te kishin qene nje lloj zgjidhje. Konstandin Kavafi Duke pritur barbaret Megjithese bisedimet per anetaresimin e Turqise ne Bashkimin Evropian jane hapur ne vitin 2005 duket se finalizimi i tyre es

No Pic available
  • 2010-10-21

Shkeljet qe shkaterruan arkeologun qe mbrojti muzete e Beratit

PADREJTSIA/ Sami Starova dhe i biri prej nje viti mbahen nen arrest ndersa akuzohen per trafikim veprash arti per nje objekt qe si perket trashegimise kulturore kombetare Sami Starova njeriu qe mbrojti muzeun e Beratit ne 1997-n dhe qe sot akuzohet padrejtesisht per nje porcelan me vlera minimale

Eksperti i etnografise I baltosur si Sokrati
  • 2010-10-18

Eksperti i etnografise I baltosur si Sokrati

Sami Starova qendron i ngujuar ne shtepi teksa bashke me te birin akuzohet per trafikim te veprave te artit dhe kultures. 63-vjecari apelon per pafajesi. Mbi mua u hodh balte si mbi Sokratin perserit Sami Starova posa e takon. Prej mese 11 muajsh ai vijon te jete ne mase arresti ndersa ndaj tij

No Pic available
  • 2010-03-21

Plarent Kotherja: Mamaja ime italiane

Ani JaupajTek flet për të ëmën, shefit të sektorit të gjyqtarëve të Federatës Shqiptare të Futbollit, Plarent Kotheres, i shpëtojnë jo rrallë, fare instinktivisht, fjalë italisht. Edhe pse ka vendosur të jetojë e punojë në Tiranë, gjuhën e nënës, e zotëron njësoj me atë të

No Pic available
  • 2009-12-28

Nga Guantánamo në studiot e “Al Xhazirës”

Autori i Lajmit: Nga Brian StelterNga 779 të arrestuarit, të cilët janë mbajtur në burgun famëkeq të Gauntanamos në Kubë, - si të dyshuar për terrorizëm, simpatizantë të Al-Kaedës dhe njerëz që mendohet se janë luftëtarë armiq nga ushtria e Shteteve të Bashkuara, - vetm njëri

No Pic available
  • 2009-12-16

“Albanizma” e Sabri Hamitit – si një “roman” realist, metafizik

Me veprën “Albanizma” studiuesi dhe teoricieni i letërsisë Sabri Hamiti është i pari, deri më tash, që i është qasur veprave të krijimtarisë letrare si fenomene, të lidhura gjenetikisht me strukturën organike të identitetit kulturor. Ligjësitë e hetuara prej këndej, gjatë sprov

No Pic available
  • 2009-08-31

Katër dilema rreth Konicës

° Përse nuk e plqente dhe shprehej kundër Naim Frashërit? ° Përse mendonte se shqiptarët duhej të bëheshin të krishterë? ° Përse ishte aq përjashtues rreth Kosovës? ° Përse i ndërpreu aq befasishëm marrëdhëniet me Apolinerin dhe iku në Amerikë? Mehmet KRAJA (Akademik) Dilema

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama