Rezultate te kerkimit per termin: +Madje +Samiu

Meta: total 65 / total_found 65 / time 0.001 / keyword[0] madje / docs[0] 113919 / hits[0] 154154 / keyword[1] samiu / docs[1] 198 / hits[1] 385 /
No Pic available
  • 2009-05-26

Botohet drama e panjohur e Sami Frashërit

Ngjarjet zhvillohen në Iran. Giave, një farkëtar, kovaç, burrë i fortë dhe i ndërgjegjshëm në punën e tij të përditshme e familjare, është personazhi kryesor, heroi i dramës "Giave" shkruar prej Sami Frashërit në vitin 1876. Është ai që vendoset në krye të barinjve, fshatarëve

No Pic available
  • 2009-05-23

Thethi, dashuria e përjetshme e turistëve dhe sportistëve

Klodiana Bufi Nëse do të nisesh drejt Thethit ose alpeve me te bukura shqiptare të duhen të minimalisht të paktën 5 ditë të shijosh bukurinë e tyre. Por të ngjitesh në majat më të bukura të Thethit të duhen javë të tëra sepse janë shumë dhe mahnitëse. Kurorat e maleve që as

No Pic available
  • 2009-05-21

Dr. Laurant Bica nxjerr nga arkivat e Stambollit çështjen çame tek Frashërit

Autori i Lajmit: red.Botimi “Naimi në Kostandinopojë”, të panjohurat e jetës së rilindasit “Naimi në Kostandinopojë”. Kështu titullohet botimi në dy vëllime i autorit Laurant Bica, Doktor i Shkencave Filozofike. Autori ka gërmuar për një kohë të gjatë sa në terrenin e v

No Pic available
  • 2009-04-15

Çkam parë e çkam dëgjuar në Tiranë Pas Vdekjes

Nga Hyskë BOROBOJKA Nuk e kam fjalën për komedinë e Çajupit me këtë emër, por ca dukurira të shëmtuara, që ta sjellin shpirtin në majë të hundës. Në shtëpinë e një qytetari trokiti dera. Ishte postieri me çantë në sup, që sillte një letër nga Gjykata e Lartë. Në të thuhej

No Pic available
  • 2009-02-17

Riza, gjuhëtari i dënuar nga tre regjime

 Alma Mile Ai ishte i vetmi që nuk e pranoi se marksizmi kishte lidhje me gjuhën. Shkencëtari dhe poligloti i shikonte këto parulla tërësisht pavend. Ishte kjo arsyeja pse gjuhëtari Selman Riza do të shihej shtrembër nga regjimi komunist. Diktatori nuk mund t'ia falte Rizës, jo vetëm

No Pic available
  • 2008-12-07

Sami Frashëri mes konfuzionit hënor turk

15/05/2005  Botimi në shqip i monografisë “Sami Frashëri” i turkulogut të njohur Agah Sirri Levend, botimet “Dituria”, përkthyer nga Genciana Abazi-Egro, është një përpjekje për të hedhur një urë njohjeje ndërmjet studimeve shqiptare dhe turke; Kjo monografi, e cila

No Pic available
  • 2008-11-27

Sami Frashëri dhe Kongresi i Manastirit

Kongresi i Manastirit, në historinë tonë, është përjetuar si tubimi që solli alfabetimin e gjuhës shqipe, por njëkohësisht edhe si ngjarja e madhe që tregoi se shqiptarët mund të bashkohen dhe mund të vendosnin për çështje madhore të fatit të tyre kombëtar, e cila i parapri

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama