Rezultate te kerkimit per termin: +Madje +Samiu

Meta: total 65 / total_found 65 / time 0.001 / keyword[0] madje / docs[0] 113919 / hits[0] 154154 / keyword[1] samiu / docs[1] 198 / hits[1] 385 /
No Pic available
  • 2008-11-08

Kristo Luarasi dhe Frashërllinjtë

Nga Dr. Laurent BicaPër të, për Kristo Kici - Luarasin, qysh nga vdekja e tij më 7 korrik 1934 u hesht, u hesht dhe vetëm u hesht për gati 75 vjet rrjesht. Për regjimin monist të pesë dekadave të pas luftës së dytë botërore, atdhetari e rilindasi Kristo Papa Stefani nga fshati Luaras i

No Pic available
  • 2008-11-01

Sa tok i duhet njeriut

Sami S, nj plak i vjetr n pension, i mbetur fillikat n kt bot njeri pa njeri qe zgjuar nj mngjesher me nj pyetje t uditshme n kok: ku do ta kem vall varrin tim? Si gjith njerzit ende me mendje t esllt, kjo pyetje, ndonse e qart, e rnd dhe e prer, e gjeti Sami S krejt t paprgatitur. Ishte nj pye

No Pic available
  • 2008-09-30

Të jesh shkrimtar shqiptar

Deri në periudhën e Rilindjes Kombëtare, pra deri në epokën e postromantizmit europian, gjendja vazhdoi pak a shumë e këtillë: pati autorë shqiptarë, por jo letërsi shqipe të zhvilluar – për sa kohë që skenës kulturore shqiptare i mungonte lexuesi. Vetëm mbas gjysmës së dytë t

No Pic available
  • 2008-08-05

Dragana Çiveçi:Unë e dashura e Xhevdet Mustafës

“Me pamjen e engjëllit në takimet e para me femrat, bëhej djalli vet sa të shtinte në dorë. Pastaj të përdorte për skllave dhe mburojë për të fshehur prapësitë” AFRIM IMAJMe këto pak fjalë e përmbledh karakterin e Xhevdet Mustafës, kreut të bandës që zbarkoi në vjesht

No Pic available
  • 2008-05-18

17 maj 1941, kur Vasil Laçi qëllonte ndaj Emanuelit III?

Plot 67 vjet më parë, më 17 maj të vitit 1941, teksa Mbreti i Italisë dhe Perandori i Etiopisë, Viktor Emanueli III (që gjithashtu ishte pagëzuar edhe si Mbret i Shqipërisë pas dorëzimit të Kurorës së Skënderbeut më 14 prill të 1939-ës), kishte mbaruar vizitën e tij shtatëditore

No Pic available
  • 2008-04-22

SHQIPJA STANDARDE, A DUHET RISHIKUAR?

Sot mbushen plot 40 vjet nga mbajt ja e Konsultës Gjuhësore të Prish tinës (22 prill 1968-22 prill 2008), një ngjarje e shënuar në tri rrafshe; në rrafshin kulturor, shkencor e kombëtar. Ky është mendimi vlerësues pozitiv që mbizotëron gati unanimisht në botën e përparuar kulturore,

Kthehet dashnori i librit II
  • 2008-04-09

Kthehet dashnori i librit II

  Çmimi Kombëtar i Bibliofilisë "Lumo Skëndo", e vetmja ngjarje zyrtare në Ditën Botërore të Librit     Më 23 prill, Ditë Botërore e Librit, jepet Çmimi Kombëtar i Bibliofilisë. Është ndoshta e para dhe e vetmja ngjarje që Ministria e Turizmit, Ku

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama