Rezultate te kerkimit per termin: +Martino

Meta: total 709 / total_found 709 / time 0.000 / keyword[0] martino / docs[0] 709 / hits[0] 1092 /
No Pic available
  • 2016-11-24

Show elektoral apo një takim i dëshiruar?

-Mbi samitin e Diasporës në Tiranë- Nga Ndue Lazri Samiti i parë i Diasporës Shqiptare, organizuar me iniciativën e kryeministrit shqiptar Edi Rama, e hapi dhe e mbylli siparin e tij. I shumëpritur nga një anë pas zvarritjeve të shumta që e spostuan atë një vit në kohë, i vlerësuar n

No Pic available
  • 2016-11-18

Gjuha arbëreshe drejt zhdukjes, apeli për autoritetet shqiptare: Bëni për ne!

Flasin me gjuhën e Skënderbeut dhe e kanë ruajtur kulturën me çdo formë e mjet. Martino: Teatri është instrumenti më i rëndësishëm për të ruajtur sa më gjatë gjuhën tonë, gjuhën e Skëndërbeut. Por sot gjuha e arbëreshëve është e rrezikuar. Lucia Martino, Presidente e Shoqat

No Pic available
  • 2016-11-14

Mes vëllezërve shqiptarë në Kanada

Lucia  Martino* Kur u nisëm nga Frascineto, fshat arbëresh në provincën e Kozencës në Kalabri, as unë dhe as studentja arbëreshe Maria Ferrari, nuk e kishim menduar që në Kanada na prisnin aq shumë emocione e mbresa të këndshme midis vëllezërve shqiptarë. Ishim të ftuara në festë

Makina me të cilën vdiq shqiptari në Itali, e vjedhur
  • 2016-09-29

Makina me të cilën vdiq shqiptari në Itali, e vjedhur

Pas kontrollit policor, ka rezultuar e vjedhur makina tip BMW 330 me të cilën po udhëtonte shqiptari 28 vjeçar Arsen Gjini, i cili ka humbur jetën mbrëmjen e shkuar në zonën Prato, mes komunave të Correggio e San Martino in Rio në rajonin e Emilia Romanjës. I riu shqiptar ka ndërruar

2 ton drogë me skaf trafikanti: Do ta mbush Italinë me hashash shqiptar
  • 2016-09-22

2 ton drogë me skaf trafikanti: Do ta mbush Italinë me hashash shqiptar

Pas 4 vitesh hetime, Policia financiare italiane ka përmbyllur sot dy operacione antidrogë të koduara “Carola” e “Hora Arbëreshe” të cilët kanë çuar në shkatërrimin e 3 grupeve trafikantësh italo-shqiptarë në rajonet e Abrucos, Molise e Puglia. Të paktën 15 per

No Pic available
  • 2016-09-03

Arti i buzëqeshjes në skenën arbëreshe

-Rreth shfaqjes së grupit teatral Shoqëria e ndrikullave tek arbëreshët në Çivita- Ndue Lazri Mbrëmja bie e qetë në Çivita, këtë fshat të bukur arbëresh ngulur mbi shkëmb në këmbët e parkut të madh natyror të Polinos në Kalabri. Oborri i shkollës, ku janë vënë radhë me karr

Sekuestrohet 22 kg kokaine e paster ne pranga dy shqiptare
  • 2016-08-31

Sekuestrohet 22 kg kokaine e paster ne pranga dy shqiptare

Itali 30 gusht 2016 NOAal - Dy shqiptare kane perfunduar ne prangat e policise ne Itali pasi jane kapur me 22 kg kokaine te paster dhe 60 mije euro para te thata te cilat dyshohet se i kane perfituar nga tregtia e drogesbr br Operacioni u zhvillua ne provincen e Breshias diten e sotme gjate nje ak

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama