Rezultate te kerkimit per termin: +Martino

Meta: total 709 / total_found 709 / time 0.000 / keyword[0] martino / docs[0] 709 / hits[0] 1092 /
No Pic available
  • 2009-02-27

Serenata napolitane, tingujt e dashurisë në Akademinë e Arteve

Petrika GROSI- Pasditen e djeshme këngët napolitane të dashurisë kanë mbushur me ngrohtësi ambientin e Akademisë së Arteve të Bukura në Tiranë. Tenori italian, Pietro Kuirino (Quirino), i shoqëruar nga kuarteti “Calace”, dhanë një eskurs historik të këngës napolitane, duke nisu

No Pic available
  • 2009-02-25

Serenata Napoletane në Tiranë

Edicioni i 9-të i Sezonit Koncertor Ndërkombëtar i Muzikës Klasike sjell në Tiranë serenatën Napoletane. Nesër në orën 19:00 në skenën e Akademisë së Arteve tenori Pietro Quirino së bashku me kuartetin Calace i përbërë nga Giovanni Dell'Aversana (kitarrë) Michele De Martino (mando

No Pic available
  • 2009-02-25

"Mbrëmje napolitane" në Akademinë e Arteve

Tinguj të muzikës napolitane do të shoqërojnë mbrëmjen e së enjtes në Akademinë e Arteve në kuadër të sezonit IX ndërkombëtar të muzikës klasike. E titulluar "Mbrëmje napoletane", në këtë koncert do të marrin pjesë artistët Pietro Quirino i shoqëruar nga Quartetto Calace. Art

No Pic available
  • 2009-02-09

“Besa: Shqiptarët që shpëtuan hebrenjtë gjatë Luftës II Botërore”

Nesër autori Norman H. Gershman përuron një ekspozitë të veçantë fotografike në Galerinë Kombëtare të Arteve. “Besa: Shqiptarët që shpëtuan hebrenjtë gjatë Luftës II Botërore”, titullohet ekspozita që organizohet nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë

No Pic available
  • 2009-02-08

Cikli mbi të djathtën europiane/ Berluskoni dhe “Forza Italia”, trashëgimtarët modernë të politikës italiane

Në ciklin tonë mbi të djathtën europiane, njëri nga stacionet më të rëndësishëm  - trajtuar nga shumë pikëpamje - është ai që ndalet tek ajo italiane. Nëse do merreshim me aspektin historik të saj , sigurisht se fillimet hasen që para lufte me krijimin e bërthamave që i para

No Pic available
  • 2009-01-14

Aragones, më i miri në botë për 2008-ën

Triumfi në Evropianin e Austrisë dhe Zvicrës i vlen edhe për një titull tjetër, edhe pse nuk është i shoqëruar me trofe që mund ta ngresh në qiell. Luis Aragones është kurorëzuar si trajneri më i mirë i botës për 2008-ën nga Instituti Ndërkombëtar i Historisë dhe i Statistikave

No Pic available
  • 2009-01-10

Izraeli nis "luftën" e re,diplomatike

Autori i Lajmit: red.Jeruzalem – Grupet e ndihmës humanitare i dhanë një shuplakë Izraelit të enjten lidhur më luftën në Gaza, duke deklaruar se ndërhyrjet e tyre në ndihmë të civilëve janë të vakta. Asistentët e ndihmës humanitare po vriten dhe plagosen, ndërsa neglizhenca e Izr