Rezultate te kerkimit per termin: +Martino

Meta: total 709 / total_found 709 / time 0.000 / keyword[0] martino / docs[0] 709 / hits[0] 1092 /
No Pic available
  • 2008-10-26

Gaetano Petrot, italiani qe u mrekullua nga shqipja dhe shqiptaret

Nga Albert Vataj Pasurohet me tej repertori i albanologeve, perpjekja titane e te cileve ka nxjerre nga harresa identitetin tone pwr ta vendosur ate ne piedestalin e shume kombeve te tjera. Ne brendesi te librit te Gaetano Petrotes lexuesit tane te vemendshem e te afektuar me vlerat e letrave tona,

Paolo Seganti: Drejtësi për shqiptarët
  • 2008-10-01

Paolo Seganti: Drejtësi për shqiptarët

Një roman mbi jetën e një shqiptari, solli në Tiranë, aktorin italian Paolo Seganti. Pse ngutet të realizojë një serial televiziv mbi Shqipërinë. Jeta e artistit që luan rolin e Martino Ristorit Në gishtin e vogël të dorës së majtë mban një unazë të hollë. Është e shtrem

No Pic available
  • 2008-09-11

Pas 15 vjet fejese, Jovanotti thotë Po

Pas 15 vjet fejese, Jovanotti ka thënë më në fund “po”. Lorenzo Cherubini, i njohur nga të gjithë me emrin e artit Jovanotti, ka njoftuar dasmën me Francesca Valiani, të fejuarën e tij historike. Një ceremoni e shkurtër, diçka rreth një orë nga 11.30 deri 12.30, në

No Pic available
  • 2008-08-09

Tare: Synoj të arrij Juven dhe Milanin

“Për mua është një sfidë e rëndësishme.  Kam besim se Lacio zotëron gjithçka për t’u bërë si Juventusi e Milani në planin e rezultateve dhe në atë të organizimit. Nuk shoh pengesa pse mund të mos arrijmë këto klube të mëdha”. Igli Tare flet hapur n

Tenori Pirgu merr Zambonin
  • 2008-07-21

Tenori Pirgu merr Zambonin

  Çmimi për lirikën “Maria Zamboni i artë 2008” i është akorduar tenorit shqiptar Saimir Pirgu, i vlerësuar nga shumë kritikë si një nga “zërat më interesantë dhe më premtues” në panoramën ndërkombëtare të operistikës. Artisti shqiptar 27-vje&

No Pic available
  • 2008-07-09

Turistët dynden tek Vila e Zogut

Vila e Zogut në Durrës, vend apartamentesh luksi dhe dëfrimi Qeveria dhe bashkia: “Projekti për rikonstruksionin kushton 20 milionë euro” Prej 20 ditësh Vila e ish-Mbretit Ahmet Zogu, ose siç quhet ndryshe nga durrsakët, edhe “Fanari i qytetit”, ka nisur të vizitohet nga qindra tu

Festivali i Xhazit në Detroit, Philadelfia, Montreal dhe Newport
  • 2008-06-30

Festivali i Xhazit në Detroit, Philadelfia, Montreal dhe Newport

Ndërkohë që ka filluar sezoni i verës në Amerikën e Veriut, njerëzit ndjekin aktivitete në natyrë, veçanërisht koncerte dhe festivale muzikore. Dje ju folëm për festivalin e xhazit në New York, ndërsa sot do t'ju sjellim hollësi për organizimet dhe programet në kuadrin e kët