Rezultate te kerkimit per termin: +Marubi

Meta: total 1000 / total_found 1036 / time 0.000 / keyword[0] marubi / docs[0] 1036 / hits[0] 2430 /
No Pic available
  • 2017-03-03

Marubi, jo vetëm muze, por edhe një shkollë edukimi

Jo vetëm muze, por edhe një shkollë edukimi. Ky është misioni i ri i muzeut kombëtar të fotografisë “Marubi” që ka marrë jetë përmes firmosjes së marrëveshjes me Universitetin “Luigj Gurakuqi”, Drejtorinë Arsimore dhe shkollën Austriake Profesionale. Kjo form

No Pic available
  • 2017-02-25

Bushati në Shkodër sulmon kryebashkiaken Voltana Ademin

 Shkodrës i mungon qeverisja lokale. I këtij mendimi është ministri i jashtëm Ditmir Bushati, i cili gjatë një takimi me profesionistët e rinj të këtij qyteti, nuk la pa sulmuar kryetaren e bashkisë Voltana Ademi, që sipas Bushatit është zgjedhur për hallet e popullit e jo të da

No Pic available
  • 2017-02-24

Shkodra apo Korça që shfaqi filmat e parë në publik?

 Dy rrugët e Idromenos, ekspozita me fotot e rralla në Muzeun Marubi, është bërë shkas për më shumë se një takim mbi veprën e artistit. Pas vështrimit të Adrian Paci mbi Kolën fotograf dhe piktor, një tjetër studiues, Gjergj Denelli, ndalet te kinotekniku i parë në Shqipëri.

Bora poezia që i kujton dashurinë Mevlan Shanajt
  • 2017-02-21

Bora poezia që i kujton dashurinë Mevlan Shanajt

Nuk më lë bora të shoh/çatitë e kuqe e pemët e zhveshura/por ndjej si nën të/lëviz pranvera Mevlan Shanaj, një emër i njohur i kinematografisë shqiptare I postoi këto vargje të para të poezisë Nuk më lë bora të shoh më 14 shkurt, ditën e të dashuruarve. 45 vjet më parë ato u

Rama Hysni Curri babai shpirteror i shqiptareve te Kosoves
  • 2017-02-10

Rama Hysni Curri babai shpirteror i shqiptareve te Kosoves

brbrKryeministri Edi Rama permes rubrikes AMARCORD sjell ne vemendje dy foto te Marubit qe nxjerrin ne pah temperamentin thellesisht njerezor te nje patrioti te madh shqiptar nga Gjakova Hysni Curritbrbr brbrMund te thuhet pa frike se ky luftetar i etur per shkollim dhe edukim per te gjithe popullin

Konservohen negativet e Marubit
  • 2017-01-18

Konservohen negativet e Marubit

p styletext-align justify500 mije negative te  muzeut Marubi do te konservohen e ruhen ne kushtet me te mira fale mbeshtetjes gjermane 70000 euro eshte shuma qe ambasada e Gjermanise ka akorduar per kete pasuri vleresuar tanime ne te gjithe botenbrbr p styletext-align justifyQofte edhe vetem sasi

Teknologji bashkëkohore për arkivën e Marubit
  • 2017-01-18

Teknologji bashkëkohore për arkivën e Marubit

Kumbaro: Tashmë një standard për muzetë! Nuk mjafton vetëm ndërtimi i muzeve të rinj dhe shpëtimi i thesareve, por mbi të gjitha është detyrë e Ministrisë së Kulturës dhe institucioneve të saj që ti pajisin këta muze me teknologjinë e nevojshme bashkëkohore për ruajtjen dhe mbro