Rezultate te kerkimit per termin: +Mbas

Meta: total 1000 / total_found 9719 / time 0.004 / keyword[0] mbas / docs[0] 9719 / hits[0] 14289 /
No Pic available
  • 2018-10-25

Nudot e bukura të Pashk Përvathit (FOTO)

Vështrime nudosh të bien në sy në ekspozitën Ndryshe të piktorit Pashk Përvathi, hapur në Muzeun Historik Kombëtar. Sensualiteti dhe thellësia me të cilën autori e ka trajtuar figurën femërore I bëjnë ato tërheqëse për publikun. Pashk Përvathi ka lindur në Manati të Lezhës, m

No Pic available
  • 2018-10-24

Nudot e bukura të Pashk Përvathit

Vështrime nudosh të bien në sy në ekspozitën Ndryshe të piktorit Pashk Përvathi, hapur në Muzeun Historik Kombëtar. Sensualiteti dhe thellësia me të cilën autori e ka trajtuar figurën femërore I bëjnë ato tërheqëse për publikun. Pashk Përvathi ka lindur në Manati të Lezhës, m

Sërish kundër SHBA-ve, PD zbulon votën e Shqipërisë në OKB
  • 2018-10-18

Sërish kundër SHBA-ve, PD zbulon votën e Shqipërisë në OKB

Shqipëria voton sërish kundër SHBA-ve në OKB? Lajmi është bërë i ditur nga deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu, i cili në një postim në profilin e tij në facebook,, shkruan se përfaqësuesi ynë votoi përsëri kundër SHBA-ve, duke miratuar Projekt Rezolutën e paraqitur nga

Identiteti dhe Estetika, përmes artit të veshjes popullore
  • 2018-10-16

Identiteti dhe Estetika, përmes artit të veshjes popullore

Elda Shabani Edhe pse shumë mendojnë se veshja ka origjine estetike, ajo së pari lindi si nevojë, për të mbrojtur trupin nga faktorët klimatikë, për t’u ndjerë më i mbrojtur nga faktorë të ndryshëm. Ashtu si veglat e punës apo ushqimi edhe veshjet konsiderohen ndër mjetet kryes

Nga vjelja e rrushit deri sa del në treg, si bëhet vera natyrale
  • 2018-10-14

Nga vjelja e rrushit deri sa del në treg, si bëhet vera natyrale

Top-Channel tregoi se vera e jashtëligjshme realizohej për pak minuta dhe se kostoja e saj ishte vetëm 100 lekë litri. Verën vrasëse ne e gjetëm në një nga restorantet afër kryeqytetit. Por si prodhohet vera natyrale? Së bashku me enologun Krenar Gozhdari, do tju tregojmë procesin e nj

No Pic available
  • 2018-10-11

Eshtrat e ushtarëve grekë, Athina përshëndet procesin në Këlcyrë

Athina përshëndet përfundimin e procesit të gjetjes dhe identifikimit të eshtrave të të rënëve greke në Luftën e dytë Botërore në zonën e Këlcyrës në Shqipëri. Në një komunikatë për mediat, Ministria e Jashtme greke thotë se përfundoi një proces i vështirë, i trashëguar

Kryearkitekt Kasëm Grëmshi i Tomoricës, në dokumentet osmane
  • 2018-10-09

Kryearkitekt Kasëm Grëmshi i Tomoricës, në dokumentet osmane

Sepetlçir Koshku xhami Është shumë e vështirë të shkruash për njerëz të shquar me veprën që kanë lënë, kur dokumentet e tyre, janë të shpërndara nëpër arkiva botërore. Një ndër këta njerëz  gjigantesk, për të cilin ka shumë dokumente të shpërndara është dhe arkitekti